У Верховній Раді відкрили контрпропагандистську виставку про Донбас

4 грудня 2018 року у парламенті Український інститут національної пам’яті відкрив інформаційно-просвітницьку, контрпропагандистську виставку «Донбас: переPROчитання образу».

Виставка є спробою деконструювання створеного російською пропагандою негативного медійного образу краю як "особливого" регіону, актуалізованого в українському суспільстві в умовах війни Росії проти України.  

У виставці зібрані найбільш переконливі та цікаві факти історії заселення степових регіонів, що  розкривають суть Донбасу як цивілізаційно-культурного перехрестя. Значна їх частина присвячена “антирадянським виступам” та проявам суспільної незгоди серед жителів Донецької та Луганської областей. Експозиція повністю руйнує міф про Донбас як “надзвичайно зрадянізоване” населення регіону.

Одне з наших стратегічних завдань - це відновлення цілісності і суверенітету України, це повернення Криму і Донбасу. А для цього ми повинні знати історію Донбасу, українського Донбасу, боротьби за нього. Ми також повинні розуміти, що боротьба за Донбас триває давно, і раніше совєтська пропаганда, а зараз російська поширюють негативні медійні образи”, - наголосила Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко.

Сучасний окупований Донбас не позбувся міфу про начебто проросійський анклав, де не було нічого українського. Попри шалену русифікацію протягом багатьох років, Донбас був, залишається і буде українським. Під час так званого обміну територіями з Польщею після Другої світової  війни величезна кількість українців з теренів Західної України була переселена не лише на південь України, а й на Донбас. Трудова міграція ще більше зробила Донбас насправді українським. Ця виставка дає усвідомлення, що Донбас завжди був і буде українським, що це наша земля і тому боротьба за неї є святою”, - підкреслив Голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький.

Спочатку  імперії крадуть  минуле, потім загарбують територію. Так зробила Росія з Кримом, який зображали “ісконно рускім”, і з Донбасом, з минулого якого стирали українські сліди. Такий погляд активно впроваджувався  в суспільну свідомість на цих теренах та в Україні загалом. Вже потім з‘являються «зелені чоловічки» чи терористи з георгіївськими стрічками, які нібито відновлюють історичну справедливість. Тому визволення і Криму і Донбасу неможливе без повернення правди про їхнє минуле, їхньої інтеграції в загальноукраїнський історичний наратив. На Донбас не російський чи радянський пропонує подивитися відкрита сьогодні  виставка. І побачити в ньому не Донбас, а українські Донеччину та Луганщину”, - наголосив Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Ми створили виставку, яка є спробою подолання нав’язуваного російською пропагандою уявлення про Донбас, як «особливого» антиукраїнського регіону. Зібрані цікаві факти з історії заселення краю мають показати його, як цивілізаційно-культурне перехрестя, простір який завжди був привабливим для людини. Приділивши увагу “антирадянським виступам” та проявам суспільної незгоди серед жителів Донецької та Луганської областей ми намагалися спростувати образ найбільш зрадянізованого регіону України”, - зазначає один з авторів виставки, співробітник Українського інституту національної пам’яті Ігор Карєтніков.

Виставка містить маловідомі  матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Галузевого державного архіву СБУ,  а також документи з Державного архіву Донецької області.