Пошукові роботи на місці масових захоронень жертв НКВС біля Одеси

Пошукові роботи на місці масових захоронень жертв НКВС біля Одеси

Біля Одеси, на 6-му кілометрі Овідіопольської дороги, триває дослідження місця, де НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ в СРСР) таємно закопував своїх жертв.

Перший етап дослідження – пошукові земляні роботи – здійснюються громадською організацією «Військово-історичний клуб «Військова доблесть» під керівництвом міжвідомчої робочої групи з питань увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, створеної при Одеській міській раді. Пошукові роботи проводяться у консультації з Українським інститутом національної пам’яті.

Уже на першому етапі дослідження викликало інтерес в інформаційному просторі в Україні та за її межами. З огляду на важливість і резонансність процесу та багаторазові звернення від ЗМІ й наукової спільноти ми зібрали найважливіші дані станом на вересень 2021 року.

Наразі на зазначеній ділянці площею 5 гектарів проводиться перший етап досліджень – пошукові земляні роботи. Їхня мета – локалізувати місця захоронення: встановити межі поховальних ям, їхню кількість та попередньо визначити ймовірну чисельність і стан збереженості останків.

30 серпня 2021 року робоча група оприлюднила перші результати пошукових земляних робіт. Наразі пошуковцям вдалося обстежити трохи менше половини усієї площі ділянки. Вони виявили 29 розстрільних ям. Публікація про перші результати на сайті Одеської міської ради за посиланням.

Хто проводить пошукові роботи на першому етапі

На ділянці працює зведений загін пошуковців-волонтерів з Одеси, Дніпра та Кривого Рогу. Вони проводять пошукові роботи відповідно до затверджених планів і методик та дозвільних документів під наглядом експертів-консультантів. Організації, які залучені до пошукових робіт, мають необхідний згідно з українським законодавством дозвіл Міністерства культури та інформаційної політики. Звертаємо увагу, що дозвіл МКІП не передбачає ексгумацію останків чи вилучення решток для проведення додаткових досліджень.

На цьому першому етапі віднайдені місця поховань маркуються та консервуються для наступного етапу досліджень.

Що далі

Після завершення пошукових робіт Державна міжвідомча комісія у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій на основі складених за результатами першого етапу документів бере місце поховання на облік до централізованого банку даних поховань жертв війни та політичних репресій.

Далі може бути ухвалене рішення про другий етап дослідження – ексгумацію. Її може здійснювати виключно спеціалізоване підприємство, яке згідно зі своїм статутом має право на діяльність, пов’язану з ексгумацією та перепохованням останків. Лише за результатами другого етапу можна буде озвучити дані про точну кількість похованих жертв.

У разі ексгумації та ідентифікації останків Український інститут національної пам’яті рекомендуватиме Державній міжвідомчій комісії звернутися до компетентних інституцій інших держав із запрошенням бути спостерігачами за цими етапами робіт. Проте якщо на першому етапі будуть виявлені факти (наприклад, супровідні матеріали у шурфах), що на досліджуваній ділянці є останки іноземців, Інститут спрямує відповідні запрошення бути спостерігачами ще до завершення першого етапу робіт.

Український інститут національної пам’яті зацікавлений і стежить, щоб усі роботи проводилися відповідно до процедур та законодавства на максимально професійному рівні, а відтак їхні результати були достовірними та якомога повнішими. Адже йдеться про одне з найбільш значущих історичних відкриттів останнього часу.

Якщо вас цікавить детальніша інформація, можна звернутися за контактами:

  • bs.haydamak@gmail.com – Сергій Гуцалюк, начальник Південного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті (Одеса).
  • bob@omr.gov.ua – виконуючий обов’язки заступника Одеського міського голови Олег Бриндак, який координує робочу групу з боку Одеської міської ради.

Також ви можете звертатися за адресою press@uinp.gov.ua або номером телефону +38 096 248 31 71 – відділ комунікації та зв’язків зі ЗМІ Українського інституту національної пам’яті.

Звертаємо увагу журналістів, що дозвіл на відвідини досліджуваної ділянки видає лише Одеська міська рада.

Фото Олександра Бабіча