Виставка «Спротив геноциду» до 81-х роковин Голодомору

Виставка створена Українським інститутом національної пам’яті спільно із Галузевим державним архівом СБУ, Центром досліджень визвольного руху та Громадським комітетом із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32-33 років в Україні.

Автори – Володимир Тиліщак (керівник проекту), Володимир Бірчак, В’ячеслав Василенко, Володимир В’ятрович, Сергій Горобець, Володимир Іванченко, Ніна Лапчинська, Олександр Штоквиш, Богдан Патриляк (науковий консультант).

Українські селянські повстання 1930-1932 років поставили під загрозу реалізацію планів Сталіна. Режим боявся, що український спротив призведе до його падіння: адже у першому півріччі 1932 року 56% протестних виступів у СРСР припадали на Україну. Тому диктатор завдав страшного удару у відповідь, яким став штучно організований голод. Історія цих повстань — у виставці «Спротив геноциду».

На стендах представлені унікальні документи та фото із ГДА СБУ, інших державних архівів, які розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів вперше була оприлюднена саме у форматі виставки "Спротив геноциду". Вперше вона була показана у Києві у 2014 році.

Загалом виставка складається із 18 стендів.

У першому розділі виставки розкриваються історичні обставини, в яких опинилась Україна у 1920-х роках: Українська революція 1917-1921 років, Україна в умовах НЕПу та українізації у 1920-х роках та наслідки для України сталінського «великого перелому» наприкінці 1920-х років.

Другий розділ виставки присвячено селянським виступам і повстанням напередодні Голодомору 1932 – 1933 років. Найбільше загострення протистояння між режимом і селянством припадає на 1930 р., коли в Україні відбулось понад 4000 масових виступів, у яких взяло участь біля 1,2 млн. осіб. На виставці  представлені матеріали які розкривають ці протести. Окремі стенди присвячені значним повстанням, як Павлоградське повстання 1930-го р., та збройні повстання на Чернігівщині у 1931 р.

Третій розділ виставки розкриває механізми вчинення злочину геноциду у 1932 – 1933 роках.

Четвертий розділ присвячений спротиву українців тоталітарному режиму в умовах Голодомору.

На стендах виставки розкриваються різні форми протестів: волинки, напади на склади, вбивства активістів, поширення листівок, затягування вивезення зерна, відмови виходити на роботу, тощо.

Також показано трагічну ситуацію представників місцевого керівництва, які у намаганні врятувати односельців від голодної смерті ставали жертвами репресій режиму.

Окремий плакат присвячений праведним діянням під час Голодомору 1932 -1933 років.

Завершується виставка плакатом, що присвячений наслідкам Голодомору, на якому представлено карту із районним розподілом надсмертності в Україні, а також плакатом присвяченим вшануванню пам’яті жертв Голодомору – геноциду українського народу.

Переглядайте та завантажуйте матеріали виставки у хорошій роздільній здатності:

Приєднані файли: 

application/pdf iconСтенд 1

application/pdf iconСтенд 2

application/pdf iconСтенд 3

application/pdf iconСтенд 4

application/pdf iconСтенд 5

application/pdf iconСтенд 6

application/pdf iconСтенд 7

application/pdf iconСтенд 8

application/pdf iconСтенд 9

application/pdf iconСтенд 10

application/pdf iconСтенд 11

application/pdf iconСтенд 12

application/pdf iconСтенд 13

application/pdf iconСтенд 14

application/pdf iconСтенд 15

application/pdf iconСтенд 16

application/pdf iconСтенд 17

application/pdf iconСтенд 18

application/pdf iconСпротив геноциду. Книга-каталог виставки