Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті – опитування

Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті – опитування

Понад 80% українців вважають важливою політику національної памʼяті. Такі дані оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва за результатами опитування, яке Демініціативи провели спільно з соціологічною службою Центру Разумкова за підтримки програми MATRA у грудні 2022 року.

Опитування проводилося в усіх регіонах, крім тимчасово окупованих територій. Питання стосувалися ставлення до Радянського Союзу, підтримки засудження комуністичного тоталітарного режиму та перейменування топонімів, повʼязаних із СРСР чи Росією. А також – вшанування памʼяті про Другу світову війну і впливу російсько-української війни на сприйняття минулого.

Ставлення до розпаду СРСР

73% українців згідно з результатами опитування позитивно оцінюють розпад Радянського Союзу. Ще у 2020 році ця цифра була 49%.

У регіональному розрізі позитивна оцінка розпаду СРСР становить: 92% на Заході країни, 71% у центральних регіонах, 65% на Сході та 48% на Півдні. Тобто більшість в усіх регіонах у порівнянні з негативною оцінкою чи тими, хто не визначився. Два роки тому негативна оцінка розпаду Союзу на Півдні та Сході переважала.

Ставлення до засудження СРСР як комуністичного тоталітарного режиму та перейменування топонімів

Так само майже 73% схвалюють державне рішення про засудження Радянського Союзу як комуністичного тоталітарного режиму, що здійснював політику державного терору. За два роки підтримка з боку громадян зросла в рази. Зараз ті, хто підтримують засудження СРСР, становлять більшість в усіх регіонах.

Близько 59% українців підтримують перейменування топонімів, які мають стосунок до Радянського Союзу, Росії та Російської імперії і їхніх діячів. Підтримка перейменувань також значно зросла у порівнянні з 2020 роком. Тоді перейменування в цілому по країні підтримували близько 30%.

Зараз прихильники перейменувань переважають в усіх регіонах, окрім Півдня. Водночас в усіх регіонах, окрім Заходу, значна частина людей (від 20 до 28%) все ще байдужа до цього питання.

Ставлення до Дня памʼяті і примирення 8 травня

Ще у 2021 році понад 30% українців підтримували опцію відзначати лише 9 травня у памʼять про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні. Натомість за результатами опитування від грудня 2022 року загалом по Україні понад 34% – за те, щоб відзначати і День памʼяті та примирення 8 травня, і День перемоги над нацизмом 9 травня. А понад 32% підтримують відзначення лише 8 травня. Підтримка відзначення лише 9 травня скоротилася до 16%.

Вплив російської агресії

Понад 52% українців відзначають, що напад Росії на Україну спонукав їх переосмислити радянське минуле. Власне, інші результати опитування підтверджують суттєву зміну у громадській думці у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення.

В усіх регіонах більшість респондентів вважають важливою політику національної памʼяті: 67% на Сході, 76% на Півдні, 80% у Центрі та 89% на Заході.

Детально з результатами опитування можна ознайомитися на сайті Фонду «Демократичні ініціативи».