Регіональна комісія з реабілітації є постійно діючим колегіальним органом, що утворюється в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до статті 7-2 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Регіональні комісії з реабілітації здійснюють попередній розгляд обставин, пов’язаних зі здійсненням репресій проти конкретної особи.
На основі попереднього розгляду обставин регіональні комісії готують обґрунтовані пропозиції щодо можливості визнання особи реабілітованою або потерпілою від репресій, які разом із зібраними документами та матеріалами подають Національній комісії з реабілітації. Детальнішу інформацію про діяльність і повноваження регіональних комісій можна прочитати у типовому положенні про регіональну комісію з реабілітації.
Заява подається за вибором заявника до регіональної комісії за місцем проживання заявника – фізичної особи, місцем знаходження заявника – юридичної особи або місцем зберігання архівних кримінальних справ, носіїв архівної інформації репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років, інших архівних документів, які містять інформацію про здійснення репресій.
Відповідно до статті 7 закону «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» розгляд питання про визнання особи реабілітованою чи потерпілою від репресій здійснюється за заявою:
репресованої особи,
її спадкоємців, будь-якого члена її сім’ї,
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини,
центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу (Українського інституту національної памʼяті),
громадського об’єднання, що провадить діяльність у сфері дослідження історії України XX століття та/або надання допомоги громадянам з питань, пов’язаних із реабілітацією жертв репресій тоталітарних режимів.
Натисність на посилання нижче, щоб завантажити зразок:
- про визнання реабілітованим або потерпілим від репресій
- для видачі довідки про визнання реабілітованим борцем за незалежність України
Чинним законодавством не визначено переліку документів або матеріалів, які обов’язково мають бути додані заявником до заяви, крім випадку, якщо така заява від імені заявника подається його представником. У такому разі до заяви додається оригінал або засвідчена копія довіреності або іншого документа на представництво інтересів заявника.
Водночас разом із заявою доцільно подавати всі наявні документи та матеріали (оригінали або копії), які стосуються здійснення репресій, а у разі подання заяви про визнання особи потерпілою від репресій – документів, які підтверджують зв’язок з репресованою особою.
Детальніша інформація про процес реабілітації міститься у розʼясненнях.