«Помпея ХХ століття». До річниці Куренівської трагедії

«Помпея ХХ століття». Саме так радіостанція «Голос Америки» назвала київський ранок 13 березня 1961 року. У тих, кому вдалося пережити цю трагедію, на все життя лишилося відчуття, що вони повернулися з того світу. О 8.30 ранку, коли люди поспішали на роботу, вода з дамби Бабиного Яру, яка почала руйнуватися, затопила проїжджу частину, перекривши рух. Утворився затор, який ставав усе більшим. Міліція намагалася роззосередити транспорт і людей, але ситуація уже виходила з–під контролю.

Стадіон «Спартак» був залитий пульпою практично вщерть. Фото: interesniy.kiev.ua

Подальші події розгорталися за сценарієм фільму–катастрофи. О 9.20 близько 700 тисяч кубометрів рідкої глиняно-водяної маси пробили хлипкі земляні огорожі резервуарів, і 14–метрова стіна рідкої пульпи, змітаючи все на своєму шляху, ринулася по схилу до Куренівки. Потік розділився на дві частини: одна потекла по вулиці Теліги, зупинившись на території трамвайного депо, а інша – з обриву вниз, повз Кирилівський монастир, повністю затопивши стадіон «Спартак» і Кирилівську вулиця (тоді Фрунзе).

Потік розділився на дві частини. Одна потекла по вулиці Теліги, зупинившись на території трамвайного депо. А інша – з обриву вниз, повз Кирилівський монастир. Був повністю затоплений стадіон «Спартак» і Кирилівська вулиця (тоді Фрунзе). Там висота валу зменшилась вдвоє, проте він все-одно був смертоносним.

Источник: https://life.informator.press/kurenivs-ka-trahediia-richnytsia-naybil-shoi-tekhnohennoi-katastrofy-kyieva/
Потік розділився на дві частини. Одна потекла по вулиці Теліги, зупинившись на території трамвайного депо. А інша – з обриву вниз, повз Кирилівський монастир. Був повністю затоплений стадіон «Спартак» і Кирилівська вулиця (тоді Фрунзе).

Источник: https://life.informator.press/kurenivs-ka-trahediia-richnytsia-naybil-shoi-tekhnohennoi-katastrofy-kyieva/
Потік розділився на дві частини. Одна потекла по вулиці Теліги, зупинившись на території трамвайного депо. А інша – з обриву вниз, повз Кирилівський монастир. Був повністю затоплений стадіон «Спартак» і Кирилівська вулиця (тоді Фрунзе).

Источник: https://life.informator.press/kurenivs-ka-trahediia-richnytsia-naybil-shoi-tekhnohennoi-katastrofy-kyieva/

Як згадували свідки, було враження, що небо раптом потемніло. Стовп лінії електропередач упав на заблокований автобус, і той, спалахнувши, мов свічка, вибухнув (урятуватися вдалося лише кільком пасажирам). Очевидцям врізалася в пам’ять молода мама, яка на гребені пульпи намагалася втримати малюка — і це при швидкості 5 метрів на секунду. Хвилею знесло і трамвайний вагон — його вагоновожата Ліда Лавриненко в той день відзначила своє двадцятиліття, а за кілька днів мало відбутися весілля. Вибухнув газорозподільний пункт. За мить усі машини, заблоковані внизу Подільського спуску, опинилися під триметровим шаром бруду. Хвиля накрила і трамвайне депо імені Красіна — дивом уцілів гуртожиток, однак 52 співробітники депо навіки лишилися на своєму робочому місці (коли цих людей відкопають, судмедекспертиза доведе, що дехто з них лишався живим ще 3—10 днів).

Практично всі пасажири тролейбуса та трамвая, що опинилися в епіцентрі трагедії, були поховані заживо під шаром пульпи. Фото: interesniy.kiev.ua.

«У депо вижили тільки троє — я, Тала Мазуркевич та Яша, який заліз на дах. Як йому це вдалося, досі ніхто не може зрозуміти», — згадувала киянка Римма Бузиновська. Її, завалену в підстанції депо, через шість годин знайшли колеги — із пульпи стирчала тільки рука. «Стоячи в землі, я почула їхню розмову і почала стогнати. Жора Невгат мене почув і кинувся до солдатів — їм самим забороняли відкопувати людей. Коли один із цих солдатів узявся за мою руку, я вчепилася мертвою хваткою і вже не відпускала. Навіть не знаю, як вижила. Вода підходила до рота, так я пила її, щоб не захлинутися. Мене діставали три години. А мама, яка почула про трагедію, вже збирала гроші на похорон — їй тільки на другий день зателефонували з лікарні і повідомили, що я жива», — розповідала вона.

Загалом під шаром глини, що швидко тверділа, опинилося близько 30 гектарів. Коли за кілька днів розпочалися відновні роботи, екскаваторники відмовлялися працювати: їхні машини раз по раз витягували фрагменти людських тіл. Частина цих тіл так і лишилася неідентифікованою. Відкопали групу з дитячого садочка разом із вихователькою, трамвайний вагон з усіма пасажирами, корпуси трамвайного депо.

Рештки дитячого садочка, зруйнованого стихією. Фото: interesniy.kiev.ua

Офіційно загиблими внаслідок куренівської трагедії було визнано 145 осіб, хоча за припущеннями київського історика, автора книг «Куренівський апокаліпсис» та «Київський потоп» Олександра Анісімова, число жертв могло бути разів у десять більшим. Стихія знесла 22 приватних будинки, 5 двоповерхових і 12 одноповерхових державних споруд, два гуртожитки. Загальна сума збитків становила понад 3,7 мільйонів радянських карбованців. Родинам, у яких під час трагедії загинули близькі, виплатили по 200 крб.

Фатальна помилка Хрущова

Фундамент трагедії, що брудним потоком впала на Куренівку, було закладено ще в 1950 році. Саме тоді було прийнято рішення заповнити Бабин Яр відходами виробництва Петровських цегляних заводів «з метою ліквідації Яру і впорядкування території, прилеглої до Сирецького масиву». Ліквідацію Яру санкціонував особисто Микита Хрущов. За більш як десять років було намито понад 4 мільйони кубічних метрів ґрунту. Загальна площа намиву становила більше одного квадратного кілометра, глибина — понад 30 метрів. Отож Бабин Яр перетворився на болото, заповнене рідкою глинистою пульпою. Але найстрашніше — дамбу, яка втримувала всю цю масу, було збудовано не бетонною, як передбачав проект, а земляною. За десять років вона частково осипалася, частково була підмита ґрунтовими водами, що й стало причиною катастрофи.

Стихія знесла 22 приватних будинки. Фото: interesniy.kiev.ua

Довгий час після куренівської трагедії містом ходили чутки, що Бабин Яр помстився за спробу ліквідації одного з найбільших у Європі місць розстрілу євреїв. Владу — знову ж таки, неофіційно, бо будь–які спроби заговорити про це уголос завершувалися арештами, психіатричними лікарнями чи таборами — звинувачували в антисемітизмі, в безпам’ятстві, у плюндруванні пам’яті жертв Голокосту.

Однак була іще одна причина для прийняття рішення про перетворення Бабиного Яру «в парк культури і відпочинку». Одразу після війни це місце перетворилося на своєрідний клондайк, куди частенько навідувалися мародери, що полювали за золотими коронками жертв. Дно Бабиного Яру почало вкриватися відкопаними черепами, місцеві «шукачі скарбів» прокопували справжні тунелі в купах трупів, а до пунктів здачі кольорових металів усе частіше почали потрапляти такі сумнівні скарби. Щоб припинити варварство, і було придумано цей не менш безглуздий і варварський спосіб вирішення проблеми. Про те, що будувати рідкий смітник на висоті 40—60 метрів над рівнем промислового і населеного району та ще й у зоні, що раз по раз потерпає від підтоплень, — це теж злочин, тоді не думав ніхто.

А в 1962–му році Бабин Яр таки частково засипали землею та висадили там ліс. Через місце трагедії було прокладене шосе.

Трагедії можна було уникнути

Винними у трагедії було визнано шістьох осіб, звинувачених у «злочинній недбалості» і засуджено до різних термінів позбавлення волі. Саме «технічна недбалість» і була визнана головною причиною катастрофи: спорудження земляної дамби замість бетонної, недосконалість дренажної системи, що не могла відводити достатню кількість вологи (труби, якими мала відводитися вода, були значно меншого діаметра за потрібний, а водоскидний колодязь, передбачений проектом, узагалі кілька років не працював), порушення технологічних норм — замість перед­бачених восьми годин на добу пульпу в Бабин Яр скидали в три зміни, до того ж і взимку. І ще багато–багато інших технічних «дрібниць». А от про те, що тодішнього міського голову Олексія Давидова ще за кілька місяців, і навіть за кілька днів попереджали про можливість трагедії, на суді 24 серпня 1961 року не згадав ніхто.

Про аварійний стан дамби Київського голову Олексія Давидова попереджали за два дні до трагедії. Фото: interesniy.kiev.ua

Проте люди ще в середині лютого почали помічати, що стіни дамби, яка утримувала пульпу, помережені струмочками. Кілька років поспіль трамвайне депо ім. Красіна потерпало від підтоплень, про що надсилалися регулярні звіти до міськвиконкому. Коли на початку березня підтікання дамби набуло загрозливих масштабів, до кабінету Давидова потяглися вервечки «ходоків». Однак на всі тривожні сигнали лунала відповідь, що «ситуація під контролем», а «панікерів» просто виганяли з кабінету. Штаб цивільної оборони теж знав про можливість прориву дамби, але навіть не почав відселення людей iз району можливої катастрофи — партійні чиновники заборонили «сіяти паніку» в надії, що все минеться саме по собі. Останній відвідувач спробував пробитися до кабінету Давидова за два дні до 13 березня.

Коли Давидов почув про «куренівську трагедію» і її наслідки, він посивів за кілька годин. Подейкують, що незабаром столичний очільник помер не від серцевого нападу, а вкоротив собі життя.

Гриф «Секретно»

Довгий час усе, що стосувалося найбільшої в Києві техногенної катастрофи середини минулого століття, було таємницею за сімома печатками. Кілька днів після трагедії міжміський (а з ним — і міжнародний) зв’язок зі столицею було відключено — щоб інформація не поширювалася за межі Києва. Лише за кілька днів у газеті «Вечірній Київ» з’явилася невеличка замітка про катастрофу.

Завісу мовчання спробував підняти у середині 1980–х Олесь Гончар, опублікувавши новелу «Чорний Яр». Інтерес до теми відродився у 2000 році, коли у газеті «Факти» з’явилися спогади Римми Бузиновської, які зацікавили московського журналіста Олега Шкловського, одного з авторів циклу «Как это было». Тоді в студії вона вперше зустрілася із Анатолієм Карандою — тим самим солдатом, якого вона тоді схопила за руку. Ще одним гостем студії був відомий києвознавець Олександр Анісімов, автор книги «Куренівський Апокаліпсис» (пізніше, доповнена новими фактами, вона вийшла під назвою «Київський потоп»), один із найдоскіпливіших дослідників цієї катастрофи, який за багато років зібрав унікальний архів документів, пов’язаних із трагедією. А у 2008 році вийшов фільм Володимира Ар’єва, де він, користуючись статусом народного депутата, отримав можливість оприлюднити кадри засекреченої відеохроніки.

Пам'ятний знак на місці трагедії, встановлений 2006 року. Фото: interesniy.kiev.ua

Нині на місці Куренівської трагедії — на території депо імені Красіна є пам’ятний знак і невеличка капличка. У 2006 році пам’ятний знак встановили і біля самого Бабиного Яру, на вулиці Олени Теліги. Пізніше біля підніжжя Кирилівської церкви громадськістю Києва було встановлено хрест у пам`ять про киян, які загинули у страшній катастрофі.

Історики й журналісти намагаються встановити реальні масштаби трагедії, хоча це не так просто — усі матеріали з розслідування обставин катастрофи було «ліквідовано за давністю терміну зберігання». Знищено навіть відповідні сторінки облікової книги цвинтаря в Пущі-Водиці, де ховали жертв Куренівської трагедії.

Наталка Позняк-Хоменко