Проголошення самостійності Карпатської України на засіданні законно обраного парламенту (Сойму) 15 березня 1939 р. стало третім актом декларації української незалежності у ХХ столітті (після відповідних актів УНР та ЗУНР у 1918 році). Попри те, що новостворена держава не була визнана жодною країною світу і невдовзі була окупована військами гортистської Угорщини, карпатські українці заманіфестували перед усім світом свою приналежність до української нації та прагнення до побудови власної держави.
Саме у Карпатській Україні було здійснено перший відкрий збройний спротив гітлерівським планам перекроювання кордонів у Центрально-Східній Європі, що став увертюрою до початку Другої світової війни. На тлі ганебної капітуляції Чехо-Словаччини перед німецьким вермахтом, опір карпатських січовиків проти регулярної угорській армії викликав захоплення у цілого світу. Про нього писали провідні західні видання, складались пісні та перекази. У 1940-1950-х рр. легенда українського спротиву на Закарпатті живила борців за незалежність України у рядах ОУН та УПА. В умовах російської агресії (з 2014 р.) вона також стала джерелом натхнення для боротьби українських добровольців на сході України.
Виставка «Наша земля проголошує – вона була, є і хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ»
Виставка «Наша земля проголошує – вона була, є і хоче бути УКРАЇНСЬКОЮ» до 80-річчя незалежності Карпатської України розміщена на 20 тематичних банерах, розповідає про історію Карпатської України, яка у 1939 році на короткий час збурила всю Європу і чи не вперше з часів Української революції 1917-1921 років гостро поставила на порядок денний українське питання.
Над виставкою працювали: Олександр Пагіря (автор текстів), Володимир В'ятрович, Ярослав Файзулін, Володимир Бірчак, Максим Майоров.
Укладач карт: Дмитро Вортман.
Редагування: Богдан Завітій.