1000 років нашому війську! Як відзначили День захисника України у столиці. Фотозвіт

1000 років нашому війську! Як відзначили День захисника України у столиці. Фотозвіт

6 років поспіль Україна відзначає головне свято для українських захисників та захисниць – 14 жовтня, на свято Покрови.

Свого часу саме Український інститут національної пам’яті запропонував відзначати День захисника 14 жовтня, покликаючись на історичні традиції вшанування українського війська якраз цього дня. Адже саме таким чином українці засвідчують політичну спадковість сучасної Української держави від Русі, козацтва, визвольного руху, та відмежовуються від радянського тоталітаризму.

Напередодні цього свята та безпосередньо 14 жовтня Український інститут національної пам’яті підготував і провів низку заходів під гаслом «День захисника України. 1000 років нашому війську».

8 жовтня реконструктор, керівник військово-історичного клубу «Курінь печерської сотні Опанаса Предримирського київського реєстрового козацького полку» Олександр Харченко прочитав лекцію на тему «Реєстрове козацтво. Історія виникнення, структура та озброєння». Лектор розповів учасникам заходу про історію становлення реєстрового козацтва, їхню чисельність, організацію, тактику, амуніцію та озброєння.

Доповідь Олександр Харченко супроводжував демонстрацією одностроїв та зразків озброєння реєстрових козаків.

Запис лекції доступний онлайн:

9 жовтня історик та реконструктор із багаторічним досвідом, керівник військово-історичного клубу «Повстанець», співробітник Українського інституту національної пам'яті Владислав Куценко виступив перед відвідувачами з лекцією «УПА. Історія створення, однострій, озброєння». На заході лектор закцентув свою увагу на кількох тезах, а саме: коли і в яких умовах виникла УПА, затвердження дати створення; який вигляд мали вояки УПА: однострій та озброєння; як святкували Покрову вояки УПА; УПА: від боротьби до збройного підпілля.

Лектор продемонстрував однострої та зразки зброї.

Запис лекції доступний онлайн:

11 жовтня дослідник історії Армії УНР, співробітник Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд прочитав масштабну лекцію про «Козацькі традиції в Армії УНР».

Лектор розповів про відновлення козацьких традицій в Армії УНР, зокрема через використання цих традицій в елементах одностроїв, прапорів та найменуваннях військових підрозділів.

Відвідувачі заходу мали унікальну нагоду побачити оригінали пружок і зубчаток вояків Галицької Армії 1919 року. Рідкісні екземпляри приніс на захід лектор Павло Подобєд.

Запис лекції доступний онлайн:

14 жовтня до Дня захисника України на Хрещатику біля Головпошти відкрилася виставка «Воїни. Історія українського війська». Це – оновлений проект Українського інституту національної пам’яті, який презентує сучасні фото історичних реконструкторів у військових обладунках.

19 банерів виставки представляють однострої та зброю українських воїнів у різні історичні епохи, від часів Русі та Великого Князівства Литовського до  сьогодення. Світлини супроводжує інформація про тип військових організацій, чисельність і озброєння військ, методи воєнного мистецтва та найвизначніші битви.

Запис із відкриття виставки доступний онлайн:

14 жовтня відбулося три важливих заходи.

Найпершою пройшла презентація брошури «2014: початок російсько-української війни» за участі авторів, співробітників Українського інституту національної пам’яті Романа Кулика та Максима Майорова.

Брошура «2014: початок російсько-української війни» має два наративні боки: перший – це історичний контекст і передумови російської агресії 2014 року. Другий – хронологія початку російсько-української війни, від окупації Криму до підписання так званого «Мінську-1».

Яку подію можна вважати точкою відліку для початку конфліктів народів? Як саме Росія вела експансію і захоплення українських земель? Які особливості сучасної війни та форми її ведення? Брошура «2014: початок російсько-української війни» – спроба дати лаконічні й комплексні відповіді на ці питання. Вона може стати настільною книгою для тих, хто прагне знайти витоки російсько-українського протистояння та з’ясувати історичний контекст нинішньої війни.  

Запис із презентації брошури доступний онлайн:

Наступним заходом, що відбувся цього дня, стала презентація відеолекцій для військовослужбовців «Бойовий шлях Армії УНР: командири, військові підрозділи, ключові операції» та розмова «Як розповідати історію військовим».

Участь у події взяли: Роман Кулик (ветеран, співробітник Українського інституту національної пам’яті, автор проекту), Тетяна Швидченко (координаторка проектів освітньої платформи «Експертний Корпус», авторка проекту), Ганна Байкєніч (співробітниця Українського інституту національної пам’яті, авторка проекту), Андрій Давидов (історик та радіоведучий на Армія FM).

Відеолекції – це спільний проект Українського інституту національної пам’яті та ГО «Експертний Корпус». 

Завершальним заходом стала важлива дискусія на тему: «Жінка у війську».

Учасницями розмови стали: Тетяна Ковтунович (співробітниця Українського інституту національної пам’яті, координаторка усноісторичних проектів), Євгенія Подобна (журналістка, воєнна кореспондентка, письменниця), бойовий офіцер Юлія Микитенко (командир першого взводу дівчат у ліцеї Богуна), Ірина Цвіла (ветеран, батальйон «Січ», полк поліції спеціального призначення «Київ»). 

Запис дискусії доступний онлайн:

Заходи організовано Українським інститутом національної пам'яті спільно з Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні - Музей Революції Гідності.

Нагадаємо, що 16 жовтня о 19:00 в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану покажуть фільм про бійців УВО-ОУН «Незламні».