ТЕСТ: 150 років Лесі Українці: відкриваємо несподіване

ТЕСТ: 150 років Лесі Українці: відкриваємо несподіване

Кожна епоха відкриває для себе Лесю Українку по-своєму. Певне, в цьому і є феномен усіх видатних людей: бути сучасними в різні часи, промовляючи до вічних цінностей.

По-новому відкриваємо ми Лесю Українку і в наш час. На зміну образу хворобливої панночки, яка боролася за якесь умовне світле майбутнє, приходить образ високоосвіченої інтелігентної аристократичної пані, яка в умовах тотального зросійщення не лише взяла собі псевдо «Українка», але і, разом з мамою, всіляко сприяла розвитку українського слова, принципово розмовляючи українською, підтримуючи видання українських літературних журналів на Галичині (на той час іще діяв Емський указ, який забороняв це робити на теренах Російської імперії), перекладала українською твори світової класики та модерні літературні новинки, збагачуючи українську мову новими словами.

Взагалі для модернізації та «європеїзації» української літератури Леся Українка зробила настільки багато, що її можна назвати передвісником і фундатором того культурного вибуху, який пізніше отримав назву «Розстріляного Відродження».

Багато фактів біографії Лесі Українки лише зараз стають відомими широкому загалу. Спробуймо перевірити, як багато нового ви знаєте про неї?

Готові? Вперед!

1

1. Чому Петро Косач після народження Лариси взяв «декретну відпустку»?

2

2. Кого в родині Косачів називали іменем Мишелосіє?

3

Чому Леся не стала музикантом?

4

4. Чому діти Косачів мали домашню початкову освіту?

5

5. Який підручник для сестер написала Леся Українка у 19 років?

6

6. Які три аристократичні родини в Києві наприкінці ХІХ століття принципово розмовляли українською мовою?

7

7. Хто з нижчезазначених представників української інтелігенції у 1903 році на урочистостях з нагоди відкриття пам'ятника Котляревському в Полтаві, попри офіційну заборону, розпочав свою промову українською мовою?

8

8. За який час Леся Українка написала «Лісову пісню»?

9

9. Якого твору Лесі Українки стосуються ці слова: «Я її в таку ніч писала, після якої, певне, буду довго жити, коли вже тоді жива осталась. І навіть писала, не перетравивши туги, а в самому її апогею. Якби мене хто спитав, як я з того всього жива вийшла, то я б теж могла відповісти: J'en ai fait un drame»?

10

10. Який з творів Лесі Українки був під негласною забороною в Радянському Союзі?

11

11. Де за життя були опубліковані більшість творів Лесі Українки?

12

12. Як називався перший український жіночий альманах, до створення якого долучилися Олена Пчілка та Леся Українка?

13

13. Хто із відомих діячів українського руху не був членом започаткованого Ларисою і Михайлом Косачами літературного гуртка української молоді «Плеяда»?

14

14. Фольклорну експедицію якого дослідника фінансувала Леся Українка?

15

15. Які слова ввела Леся Українка в українську мову?

16

16. Хто ніс труну з тілом Лесі Українки під час поховання на Байковому кладовищі?