ТЕСТ: «Небезпечний лідер українофільства»: до 190-річчя Володимира Антоновича

ТЕСТ:  «Небезпечний лідер українофільства»: до 190-річчя Володимира Антоновича

 

Постать Володимира Антоновича в українській історії – одна із фундаментальних у становленні української ідеї в ХІХ столітті, і водночас – одна з найбільш парадоксальних. Польський шляхтич, який зрікся свого кола і поклав своє життя на те, щоб «повернутися до народу, залишеного колись предками, і невпинною працею і любов’ю в міру сил спокутувати все зло, завдане ними народу». Один з лідерів Старої Громади, неблагонадійний «небезпечний лідер українофільства», як про нього писали в десятках доносів, хоча царські жандарми так і не знайшли жодного компромату, щоб арештувати його чи заборонити діяльність. І видатний дослідник старовини, відзначений багатьма нагородами Російської академії наук, який виховав плеяду визначних українських істориків і державних діячів. 

А чи добре ми з вами знаємо про життя і творчість Володимира Антоновича?  Пропонуємо перевірити це за допомогою нашого тесту.

1

Яким мало би бути справжнє прізвище Володимира Антоновича?

2

Ким була мама Володимира Антоновича?

3

Під час навчання в університеті Володимир Антонович входив до таємної організації польської молоді. Як вона називалася?

4

Яку першу вищу освіту отримав Володимир Антонович?

5

Як називався рух вихідців із шляхти, що вважали моральним обов’язком підтримку народу, серед якого живеш?

6

Батько якого відомого українського поета теж був учасником цього руху?

7

Родичкою якого відомого громадського діяча була перша дружина Антоновича Варвара?

8

Як називалася програмна стаття Володимира Антоновича, опублікована в 1862 році в журналі «Основа», в якій він заявляв про розрив із польською шляхтою?

9

За яке фундаментальне наукове дослідження, підготовлене разом із Михайлом Драгомановим, Володимир Антонович був удостоєний Уваровської премії Російської імператорської Академії наук?

10

Володимир Антонович 30 років викладав в Київському університеті ім. Святого Володимира, а в 1880-1883 роках був деканом факультету. Якого?

11

Хто з відомих істориків був учнем Володимира Антоновича?

12

На яку партію перетворилася в 1904 році всеукраїнська політична організація, заснована Володимиром Антоновичем та Олександром Кониським?

13

Один із нащадків Володимира Антоновича був серед фундаторів Української Центральної Ради, працював у двох Урядах часів Української революції 1917-1921 років, став одним із засновників Українського вільного університету у Відні і Празі та директором Музею Визвольної боротьби України у Празі. Хто це?

14

Де похований Володимир Антонович?