Тест «Нащадок роду меценатів»: до 170-річчя Левка Симиренка

Тест «Нащадок роду меценатів»: до 170-річчя Левка Симиренка

 

У середині ХІХ століття Україна була одним із центрів цукрової промисловості в Європі. Водночас в українському варіанті це переважно був не лише бізнес. Саме цукрові магнати ставали й найбільшими благодійниками та меценатами, запроваджуючи на своїх заводах «народний капіталізм», відкриваючи для бідних школи та лікарні, підтримуючи митців і книгодрукування, виділяючи чималі кошти «на українську справу». 

Одним із таких цукрозаводчиків був підприємець і меценат Платон Симиренко, друг Тараса Шевченка. Не менш вкладався «в українську справу» і його брат Василь, який фінансував видання кількох українських газет і журналів, надавав матеріальну допомогу діячам української культури, давав кошти на етнографічні експедиції, гастролі театрів, історичні дослідження.

Свій слід в історії лишили й знамениті помологи, батько та син, Левко Платонович і Володимир Львович Симиренки. Сьогодні ми хочемо нагадати  про цей знаменитий рід, а заодно запрошуємо вас пройти тест і перевірити, наскільки добре ви знаєте про їхній вклад в українську науку й культуру.

1

Корені роду Симиренків сягають іще козацьких реєстрів Війська Запорозького. Однак, у XVIII столітті горді козаки Андрій Симиренко та його син Степан були позбавлені всіх привілеїв, козацьких вольностей і власного маєтку. Що послужило причиною?

2

Один із трьох синів Степана зумів викупити з кріпацтва всю свою велику родину. Згодом він став одним із засновників фірми «Брати Яхненки-Симиренко», яка в 30-40 роках ХІХ століття стала на півдні Російської імперії провідною за обсягами торгівлі зерном, борошном, живою худобою, шкірами, збіжжям. Як звали цього сина?

3

Де Платон Симиренко отримав вищу технічну освіту?

4

Родовий маєток Симиренків був на Платоновому хуторі, біля якого було збудовано найпотужніший в Російській імперії завод, що виробляв машини для цукроваріння. Як називалося село, в якому працював цей завод?

5

Там же в 1851 році на машинобудівному заводі Яхненків-Симиренка було спущено на воду перший в Україні пароплав із металевим корпусом для перевезення товарів Дніпром. Як він називався?

6

За що Платон Симиренко образився на Тараса Шевченка?

7

Брат Платона, Василь Симиренко теж був діячем українського руху. До якої української організації він належав?

8

Левко Симиренко за участь в студентському русі та підтримку народовольців теж кілька років провів на засланні. Там, у Красноярську, він познайомився із своєю майбутньою дружиною, польською революціонеркою. Як її звали?

9

Чим іще прославився в Красноярську Левко Симиренко?

10

Скільки різних сортів фруктових дерев та ягідних кущів нараховував розсадник Симиренка в 1912 році, на 25-й рік існування?

11

Левко Платонович долучився значною мірою до становлення садівництва і на великому півострові. Якому?

12

Левка Платоновича Симиренка підступно вбили в рідному домі на Різдвяні свята. Хто це зробив?

13

Що зробили енкаведисти з родинним архівом Симиренків під час арешту в 1933 році сина Левка Платоновича Володимира?

14

Як склалася доля Володимира Львовича Симиренка?

15

Як в радянські часи називали ренет Симиренка, щоб стерти пам`ять про відомого помолога?