Тест: «Ти знаєш, що ти – людина?». До 90-річчя Василя Симоненка

Тест: «Ти знаєш, що ти – людина?». До 90-річчя Василя Симоненка

Відомий есеїст і дисидент Євген Сверстюк писав, що Василь Симоненко належить до тих людей, чиї біографії треба вивчати як частину історії України. Десь так воно і є. На його долю припала і війна, і колгоспне рабство мами, і хрущовська відлига. До «закручування гайок» та першої хвилі арештів і знищення української інтелігенції він не дожив. Хоча його смерть стала першим дзвіночком, що радянська система погралася у вільнодумство і більше такого терпіти не буде.

І все ж, Василь Симоненко переміг. Його вірші та Щоденник стали потужним знаком, що Україна жива – щира, нескорена, правдива. На них виросли нові покоління бунтівників. І не випадково у 1989 році на першому фестивалі «Червона Рута» в Чернівцях найбільше пісень було на слова двох поетів: Тараса Шевченка і Василя Симоненка.

А як добре Ви знаєте життя і творчість Василя Симоненка? Пропонуємо перевірити за допомогою нашого тесту.

1

Василь Симоненко народився в селі Біївці – нині в цій хаті розташований сільський музей поета. А яка це область?

2

Після закінчення школи Василь вступив на факультет журналістики Київського державного університету імені Шевченка. А як він вчився в школі?

3

Коли Василь Симоненко вперше отримав паспорт і своє свідоцтво про народження?

4

В редакції газети «Черкаська правда» Василь Симоненко познайомився із кур'єркою Людмилою Півторадні, яку ніжно називав «Люся-малюся», і яка, зрештою, стала його дружиною та народила сина Олеся. Друзі розповідають, що для того, щоб завоювати серце коханої, Симоненко приготував особливий напій. Який саме?

5

Василь Симоненко був активним учасником Клубу творчої молоді. Одного разу спільно з Аллою Горською та Лесем Танюком він розкрив таємницю злочинів сталінського режиму, побувавши на місці розстрілів. Що це було за місце?

6

Вірші Василя Симоненка в радянській пресі часто піддавалися цензуруванню. Наприклад, відомі рядки «Любове грізна! Світла моя муко! Комуністична радосте моя!» в оригіналі звучали зовсім по-іншому. Як?

7

Причиною смерті Василя Симоненка дослідники вважають жорстоке побиття у відділку міліції, куди поета забрали після конфлікту в буфеті на залізничній станції в Черкасах влітку 1962 року. Друзі знайшли його лише на наступний день і в зовсім іншому містечку Черкащини. Де саме?

8

«Зі смертю поета пробуджувалася національна свідомість багатьох сучасників. Парадоксально, але Симоненкова смерть народжувала віру в завтрашнє України». Хто так сказав про поета?

9

За життя Василя Симоненка вийшла лише одна його поетична збірка. Як вона називалася?

10

Також зберігся єдиний запис віршів Василя Симоненка в авторському виконанні, який зробив незадовго до смерті поета його друг по КТМ, відомий дисидент. Як його звали?

11

Поезія Василя Симоненка, а особливо, його Щоденник, потрапивши за кордон, справила величезне враження на українську діаспору. Одне з відомих видавництв, яке спеціалізувалося на виданні самвидаву та дисидентської літератури, навіть деякий час носило ім'я Василя Симоненка. Що це за видавництво?

12

Василь Симоненко став лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно). А в якому році це сталося?

13

У 1989 році гурт «Край» із Рахова став дипломантом фестивалю «Червона Рута» в Чернівцях із піснею на слова Василя Симоненка. Що це була за пісня?

14

У 2012 році була заснована Всеукраїнська літературна премія імені Василя Симоненка. У 2024 році її лауреатом у номінації «За кращу першу поетичну збірку» став відомий поет із Краматорська, який захищає Україну. Хто це?