Тест: Тарас Шевченко, відомий і невідомий

Тест: Тарас Шевченко, відомий і невідомий

 

Тараса Шевченка можна назвати одним символів української ідентичності. У ХХ столітті його вишиті портрети в українських хатах висіли на покуті, як ікони, а «Кобзар» багато хто знав напам’ять. За його вірші можна було отримати тавро «буржуазного націоналіста» і «путівку» в Сибір, але саме він і допомагав вижити в сталінських таборах. Навколо його постаті єдналися українці в еміграції. 

Царська цензура намагалася прибрати з його творів будь-які згадки росії чи росіян в негативному контексті, радянська влада малювала його «палким борцем проти панства за світле майбутнє селян». А він як і тоді, так і зараз, є напрочуд актуальним. Бо і тоді, і зараз він намагався пробудити в українцях дух воїна, бо йому було не однаково «як Україну злії люде присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять». А історія має здатність повторюватися.

Тож не випадково, що на фестивалі сучасної української пісні «Червона Рута» в Чернівцях у 1989 році, який став проявом бунтарства в українській музиці, Шевченко був одним із найбільш популярних авторів. Його портрети малювали на Майдані під час Революції Гідності. Його слово і нині супроводжує нас у нашій боротьбі.

Здається, про Шевченка ми знаємо все. Але чи насправді це так? Пропонуємо перевірити це за допомогою нашого тесту.

1

Тарас Шевченко мав іще одне «родове» прізвище, за яким був записаний у школі в дяка, і яке згадується в біографії поета авторства Олександра Кониського. Що це було за прізвище?

2

Тарас був єдиний із дітей Григорія Шевченка, кого віддали «в науку». Вміння читати дозволило йому, лишившись сиротою, заробляти сяку-таку копійку. Чим він заробляв?

3

Перші професійні уроки малярства Тарас Шевченко отримав у 1829 році під час перебування пана Енгельгардта в місті, яке тоді входило до складу Російської імперії, а тепер є столицею європейської держави. Що це за місто?

4

У 1831 році Шевченко слідом за паном переїхав до Санкт-Петербурга (його разом з іншою прислугою відправили, як злочинців, «по етапу»). А наступного року Тараса законтрактували до майстерні «різних живописних справ майстра». Кого саме?

5

У 1840 році в Санкт-Петербурзі в приватному видавництві Фішера побачив світ перший «Кобзар» Тараса Шевченка. «Ся маленька книжечка відразу відкрила немов новий світ поезії, вибухла мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українському письменстві ясністю, простотою і поетичною грацією вислову», – писав про це пізніше Іван Франко. Хто був ініціатором видання?

6

Усім відомий портрет Тараса Шевченка в кожусі та смушковій шапці, який масово тиражували, підкреслюючи його близькість до українського народу. Чи справді поет скрізь носив український народний одяг?

7

У 1845 році в Переяславі Шевченко пише свій знаменитий «Заповіт». Що стало причиною написання цього вірша?

8

У 1847 році Тараса Шевченка заарештували і відправили в солдати за підозрою в причетності до Кирило-Мефодіївського товариства та «крамольні» вірші. Яка поезія викликала найбільше обурення царської охранки?

9

Тарас Шевченко писав не лише прозу, вірші та поеми, але і драматичні твори. Яка відома п’єса належить його перу?

10

Для сучасників Тарас Шевченко був більше відомий як художник і гравер. Зокрема, він став першим в Російській імперії академіком гравюри. Який із своїх офортів разом з офортом «Приятелі» Шевченко подав до Ради Академії мистецтв на присвоєння цього звання?

11

Тарас Шевченко прожив лише 47 років, з них більшість – за межами України, виїхавши з паном, у якого був козачком, ще в підлітковому віці. Але зберіг у серці любов до рідного краю, українську мову і українську ідентичність. Скільки років Тарас прожив в Україні загалом?

12

Хто був автором першої біографії Тараса Шевченка?

13

Тарас Шевченко – один із найвідоміших українських діячів. За даними МЗС, йому встановлено 1167 пам’ятники в Україні і в світі. А де був відкритий перший в Україні пам’ятник поету?

14

Ще один пам’ятник Тарасу Шевченку став відомим на весь світ у 2022 році. Окупувавши містечко, росіяни прицільно розстріляли погруддя, пробивши скроню бронзовому Тарасу. Цей пам’ятник став одним із символів російської агресії проти української культури. Де це сталося?

15

Під час звільнення Балаклії усіх вразив бігборд, на якому під плакатом окупантів про «адіннарод» ховалися пророчі слова Тараса Шевченка «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає!». З якого твору ці слова?

16

У мультфільмі «Мавка», який не так давно вийшов у прокат, на майдані в селі можна помітити пам’ятник літературному герою з поеми Шевченка. Що це за герой?

17

У якому місті є найбільший мурал із портретом Тараса Шевченка площею 570 м2? Мурал розміщено на стіні 17-поверхового будинку і внесено до Національної книги рекордів України.

18

Як називається щорічний мистецький фестиваль, присвячений пам'яті та творчості Тараса Шевченка?