1827-народився Леонід Глібов, байкар

1827, 5 березня – у селі Веселий Поділ на Полтавщині народився Леонід Глібов, письменник, байкар, видавець, громадський діяч. У 2017-му виповнюється 190 років із його дня народження.

 

 

                                                                            

Закінчив Ніжинський ліцей вищих наук. Викладав географію в Чернігівській чоловічій гімназії. Редагував двотижневик «Чернігівський листок» (1861-1863), де піднімав теми викладання рідною мовою, жіночої освіти, писав про гострі соціальні проблеми.

 

 

У 1863-му позбавлений права вчителювати за зв’язки з членом організації «Земля і воля» Іваном Андрущенком, перебував під поліцейським наглядом. Тоді ж майже втратив зір. Два роки провів у Ніжині в батьків дружини. Після смерті останньої в 1867-му повертається до Чернігова. Надалі працював управителем земської друкарні, багато друкувався. Став душею літературно-мистецького життя міста. Брав активну участь у діяльності аматорського театру.

 

 

В українській літературі здобув широке визнання як байкар. Створив понад 100 байок, у яких засуджував кріпацтво та інші вади тогочасного суспільства. Майже весь наклад першої збірки «Байки Леоніда Глібова» (1863) був знищений згідно Валуєвського циркуляру. За життя вийшли ще дві збірки байок (1872, 1882), надрукувати інші заважала цензура.

 

 

 

В останні роки став відомий як дитячий письменник. Через проблеми із зором писав під лінійку з лупою.

 

 

 

Помер 10 листопада 1893-го в Чернігові. Похований на території Троїцького монастиря.

 

 

Пам’ятник Леоніду Глібову в Седневі на Чернігівщині. Джерело: fotostudio.com.ua