1882, 22 червня народився видатний український ботанік, фізіолог рослин, мікробіолог, засновник вітчизняної школи фізіологів рослин, академік Всеукраїнської академії наук Микола Григорович Холодний.
Микола Холодний. Фото: uk.wikipedia.org
Народився в російському місті Тамбові, де його батько (родом з Переяслава, що на Київщині) учителював у місцевій гімназії. Втім, родина часто переїжджала, тож у гімназію Микола пішов у Воронежі, а згодом, коли сім’я переїхала до Новочеркаська – в Донській Новочеркаській гімназії. Це був навчальний заклад напіввійськового типу: учні носили козачу форму, мали стройову підготовку, віддавали честь вчителям.
Головним напрямом навчання в гімназії були іноземні мови. Але Микола з дитинства захоплювався природознавством, тому самостійно взявся за вивчення зоології, геології, астрономії. Пізніше він напише про це: «Зроблена за цей час велика робота по засвоєнню елементарних знань в різних областях науки починала приносити свої плоди. У свідомості поступово вимальовувалася все більш чітко картина світу, космосу у всьому його різноманітті та загадковості».
Гімназію закінчив із золотою медаллю. У 1900 році вступив до університету Святого Володимира (нині Національний університет імені Тараса Шевченка) на природниче відділення фізико-математичного факультету. На третьому курсі обрав своєю спеціальністю фізіологію рослин, але одночасно захоплювався вивченням історії філософії. За час навчання в університеті самостійно оволодів курсом математичного аналізу, під час прогулянок любив розв’язувати задачі в голові.
Отримавши диплом у 1906 році, залишився працювати викладачем на факультеті і одночасно займався написанням дисертації. Попри розмаїття наукових інтересів, провідними для нього стали дві галузі: фізіологія рослин та мікробіологія.
У 1920 році став науковим співробітником Академії наук УРСР, від 1926 року — професором Київського університету, завідувачем кафедр фізіології і анатомії рослин, мікробіології (останню заснував 1933 року).
Автор понад 200 наукових праць — здебільшого в галузі фізіології рослин, засновник теорії, яка пояснює ростові рухи рослин, що допомогло людству у боротьбі з рослинами-шкідниками. Надзвичайно важливі результати його досліджень в галузі штучної стимуляції розвитку рослин, яку й зараз широко застосовують у рослинництві. Також йому належать цікаві дослідження з мікробіології, ґрунтознавства, екології рослин.
Вчений зробив значний внесок у розвиток екологічного напрямку в мікробіології. Йому належать оригінальні гіпотези про виникнення органічних речовин на Землі абіогенним шляхом. Разом із академіком Вернадським накреслив програму досліджень повітряних вітамінів, про яку Вернадський писав: «…таке дослідження повинно мати велике значення для медицини, метеорології і особливо біохімії, бо різноманітність газових мінералів у тропосфері повинна обчислюватись тисячами видів». Доводив, що газова оболонка Землі, точніше її тропосфера, являє собою «живильне середовище», з якого організми беруть майже всі необхідні їм для життя речовини.
В часи «лисенковщини» в радянські часи твердо лишався на своїх позиціях. Відмовився «покаятися» і визнати свої наукові погляди помилковими навіть тоді, коли його змусили подати заяву про звільнення з Інституту ботаніки, який він очолював. Його статті вилучалися і знищувалися, основна ботанічна лабораторія біологічної станції в Гористому, де він працював, була згорнута, а її приміщення віддали під дачу родині чергового лояльного науковця.
Помер 4 травня 1953 року – серце науковця не витримало цькувань. Похований у Києві на Лук’янівському цвинтарі.
У 1971 році його ім’я було присвоєне Інституту ботаніки НАН України.