1854 - народилася Євгенія Барвінська, піаністка

1854, 20 січня у Львові народилася відома українська піаністка і педагог, перша вчителька Соломії Крушельницької Євгенія Барвінська.

Євгенія Барвінська. Фото: photo-lviv.in.ua

Походила зі священичого роду Любовичів, з якого вийшло багато видатних українських діячів. Старша сестра Євгенії Герміна Любович вийшла заміж за Володимира Шухевича, і була бабусею Романа Шухевича, Головнокомандувача УПА. Сама Євгенія мала шестеро дітей – одним із них був композитор Василь Барвінський, якого жорстоко переслідувала радянська влада. Також виховала двох старших дітей Олександра Барвінського від першого шлюбу, з яким одружилася в 1879 році.

Була різнобічно обдарованою творчою особистістю. Писала вірші, захоплювалася живописом і була надзвичайно музичною. Музичну освіту здобула приватно в музичній школі Кароля Мікулі, учня знаменитого польського композитора і піаніста Фридерика Шопена, де вчилася гри на фортепіано. У 1874 році закінчила учительський інститут у Львові.

Після одруження Барвінські мешкали в Тернополі. Олександр Барвінський дбав про освіту українців, впроваджував українську мову в середні та початкові школи тодішньої Галичини, видавав підручники з історії, літератури, випускав періодичні видання. Він був активним членом товариств “Просвіта” і “Руська бесіда”.

Євгенія Барвінська з чоловіком і дітьми. Крайній ліворуч - Василь Барвінський. 

Євгенія також долучилася до громадської діяльності чоловіка і невдовзі стала однією з рушійних сил жіноцтва Тернополя.  При Церкві Різдва Христового її стараннями було засноване перше жіноче товариство під назвою “Сестрицтво”, метою якого була допомога бідним і вбогим.

При “Сестрицтві” був сформований жіночий хор, який очолила Євгенія Барвінська. Цей хор виступав вже у першому концерті, який організувала “Руська бесіда”. Серед хористок була і Соломія Крушельницька, яка привернула до себе увагу Барвінської. Саме Євгенія Максимівна стала першою вчителькою музики і гри на фортепіано майбутньої співачки зі світовим іменем.

З допомогою батька Соломії, о. Амвросія Крушельницького  Барвінська окрім жіночого організувала в Тернополі ще й чоловічий хор “Боян”, якими керувала протягом 1882-86 років, була акомпаніатором і диригентом.

Олександр та Євгенія Барвінські були частими гостями в домі о. Амвросія. Олександр Барвінський став хресним батьком для наймолодшої з Крушельницьких – Анни, яка також пов’язала своє життя з музикою, співом.

У 1888 році повернулася до Львова – Олександра Барвінського призначили професором Львівської учительської семінарії.Тут  вона теж не сиділа, склавши руки, і стала одним із організаторів хору товариства “Боян” у Львові. З 1891 по 1895 рік керувала хором.

Померла  20 грудня 1913 року, в день свого 59-річчя. Похована у родинному гробівці на Личаківському цвинтарі.