1805, 1 квітня в містечку Оглав (нині – село Гоголів Броварського району на Київщині) в дворянській родині із давнім козацьким корінням народився Платон Тимофійович Борисполець – художник, приятель Тараса Шевченка.
Платон Борисполець. Малюнок. Джерело: brovaryregion.in.ua
Батько, Тимофій Никифорович Борисполець, був відомим правником, зокрема працював прокурором у судах Київської губернії. Син же, за дворянською традицією, обрав військову кар`єру. Навчався у 2-му Кадетському корпусі в Санкт-Петербурзі, який закінчив 1823 року, отримав спеціальність офіцера артилерії. Служив в артилерії, одночасно працював у арсеналі та артилерійській технічній школі.
Він мав протекцію царського двору і міг зробити чудову військову кар`єру. Втім, для Платона на перше місце в житті вийшло його захоплення живописом. На правах стороннього учня він почав відвідувати класи Петербурзької академії мистецтв, у 1835 році був зарахований до класу батального живопису і невдовзі досяг неабияких успіхів.
«Платон Тимофійович вивчав малювання і живопис уривками, між службовими заняттями, і встигав так швидко, що інший, при абсолютно правильній постановці навчання, не випередив би його… Для нього були доступними фарби, образи, пейзажі, портрети, перспектива, акварелі, морські види, жанр, скульптура», згадував про нього скульптор Микола Рамазанов. 1839 року він остаточно зробив вибір на користь живопису, вийшов у відставку у чині підполковника і повністю присвятив себе улюбленій справі.
В Академії Платон Борисполець заприятелював із Тарасом Шевченком – вони разом навчалися у Карла Брюлова. У вересні 1841 року обидва художники взяли участь в Академічній художній виставці в Петербурзі, наступного року виконали оформлення Орловського кадетського корпусу та іконостасу однієї з церков.
Платон Борисполець. «Проповідь Андрія Первозванного скіфам на березі Дніпра». 1847 рік.
1843 року Платон Борисполець виїздить у Західну Європу – Італію та Францію. У Парижі стає успішним художником. Саме там була у 1847 році написана відома картина «Проповідь Андрія Первозванного скіфам на березі Дніпра», яка нині зберігається в Андріївській церкві.
На жаль, під кінець життя у художника почалися проблеми із зором, а 1852 року він остаточно осліп.
У 1858 році повернувся до Петербурга, де знову зустрівся з Шевченком. Доживав життя самотнім.
Помер Платон Борисполець 14 липня 1880 року в Санкт-Петербурзі.
При підготовці матеріалу використані джерела:
Ганна Черкаська. Платон Борисполець.
https://uahistory.com/topics/famous_people/17335
Ігор Лич. Художник Платон Борисполець із Гоголева – товариш Тараса Шевченка