1878 - народився Михайло Галущинський, культурно-освітній діяч

1878, 26 вересня – на Тернопільщині народився Михайло Галущинський – педагог, публіцист, громадський діяч.

                                                               Михайло Галущинський (1878 – 1931). Фото: zbruc.eu                                                                     

Був командантом Легіону Українських Січових Стрільців, військовий референт при командуванні австрійської армії, учасник листопадового чину у Львові. Голова львівської “Просвіти” (1923 – 1931). Депутат і сенатор польського сейму.  
“Визначався він кремезною будовою тіла, високою особистою культурою, був скромний, ввічливий, ціле життя остав справжнім безсеребренником, непохитним ідеалістом, постійним оптимістом, полумінним бесідником. Ми, в “Просвіті”, називали його “українським Демостеном”, – так описував Галущинського просвітянин Степан Шах.
Протягом його головування “Просвітою” діяльність товариства набрала вищого організаційного та виховного спрямування. Це відбувалося в матеріальній скруті,  закритті філій, читалень, бібліотек – при тотальному наступі польської влади на українську культуру.
Після того, як він став сенатором Польського сейму від УНДО, академічна молодь устами студента Володимира Яніва виступила з відозвою на зборах 4 червня 1931 року, звинувативши Михайла Галущинського в угодовстві, зажадала від нього зречення з посади голови Товариства “Просвіта”.
Він був прихильником співпраці з польськими органами державної влади, щоб в межах легальної компетенції розбудовувати українські освітньо-культурні осередки. 
Помер Михайло Галущинський 25 вересня 1831 року, похований на Личаківському кладовищі у Львові.