1884 – народився Микола Чеботарів, начальник контррозвідки армії УНР

 

1884, 23 (11 за старим стилем) жовтня в Полтаві народився військовий та політичний діяч Української революції 1917-1921 років, організатор Гайдамацького Коша Слобідської України, фундатор контррозвідки армії УНР і особистий охоронець Симона Петлюри Микола Чеботарів.

Микола Чеботарів, 1920 рік. Фото: uk.wikipedia.org

За даними реєстраційної картки старшини Армії УНР, закінчив Київську гімназію Вальнера. Хоча пізніше, на еміграції, він в автобіографії вказував, що навчався в Лубенській гімназії, в 1905 році вступив до Української соціал-демократичної робітничої партії. Через переслідування царської «охранки» змушений був емігрувати в США, де прожив до 1908 року.

Перша світова війна застала його в Москві, де був мобілізований до війська.  Військову службу проходив у тилових частинах: спочатку — на теренах Двінського військового округу, потім — в одному з авіапарків у Вітебську (нині місто в Білорусі). Виконував обов’язки командира 4-ї запасної авіароти, згодом – завідувач господарства 4-го авіаційного парку. Останнє звання у російській армії – прапорщик.

Після лютневої революції 1917 року увійшов до  Українського генерального військового комітету, був відряджений до Харкова, де увійшов до складу Ради робітничих і селянських депутатів Харкова як голова української фракції. Згодом, згідно наказу Українського генерального військового секретаріату обійняв посаду військового комісара Слобожанщини, а за сумісництвом — командира 4-ї запасної бригади та начальника залоги Харкова.

Після захоплення в грудні 1917 року влади в Харкові більшовиками був заарештований, але втік з-під варти. Переховувався в Полтаві, потім прибув до Києва, де взявся за організацію Гайдамацького Коша Слобідської України, який згодом очолив Симон Петлюра.

За часів Гетьманату Скоропадського був заарештований і перебував під вартою в Лук’янівській в’язниці в Києві. Після звільнення деякий час був без роботи, про що писав з гумором: «Я є Директор свіжого повітря…, я згоден скрізь працювати, коли це на користь Україні». На початку весни 1919 року очолив Кіш охорони державного майна при міністерстві продовольства УНР (підрозділу, створеного для охорони транспортування цукру до Галичини). У квітні 1919 року цей підрозділ було ліквідовано, і Чеботарів взявся за організацію роботи контррозвідки Дієвої армії УНР. 

На цій посаді проявив себе як непримиренний борець проти будь-яких проявів анархії, недисциплінованості, пияцтва, дезертирства, а також – отаманщини. За його наказом були арештовані багато отаманів. «На Правобережжі всі отамани, зрештою, опинилися в мене під арештом», – згадував він. А, оскільки, як він писав згодом, «свого Сибіру в нього не було», для арештованих був виділений окремий вагон в потязі Директорії, де вони утримувалися місяцями, доки не були звільнені за наказом тодішнього Міністра внутрішніх справ Ісаака Мазепи.

Саме на Чеботаріва сучасники покладають відповідальність за арешт та розстріл полковника Болбочана за спробу самочинно перебрати на себе командування Запорізьким корпусом армії УНР. В деяких спогадах є згадки про те, що він власноручно стратив авторитетного полководця. Хоча сам Чеботарів у своїх спогадах про це не обмовився ні словом.

Продовжив займатися контррозвідкою і після призначення у червні 1919 року  комендантом тилу Дієвої армії УНР, і на посадах начальника політичного департаменту Міністерства внутрішніх справ УНР та директора Департаменту політичної інформації МВС УНР. З травня 1920 року по серпень 1928-го був  начальником Охорони Головного Отамана Симона Петлюри. 

Відзначався державницькою позицією в принципових питаннях та непримиренністю до ворогів, хоча й допустився кількох фатальних помилок: не зміг вчасно розгледіти і нейтралізувати деструктивні дії отамана Волоха, який в грудні 1919-го викрав скарбницю УНР і перейшов на бік більшовиків, та запобігти вбивству Петлюри. 

Після відступу Дієвої армії УНР за Збруч, Чеботарів змушений був емігрувати спочатку до Варшави, а згодом у Париж. Проте і на еміграції Чеботарьов продовжував забезпечувати охорону Симона Петлюри та опікуватися питаннями конррозвідки уряду УНР в екзилі. Також він очолював Головний повстанський комітет у Варшаві, який координував повстанську боротьбу на території підрадянської України. Виношував ідею збройного повстання проти радянської влади. 

Водночас, Чеботарів різко критикував діяльність багатьох генералів армії УНР, через що його теж недолюблювали в українському середовищі за кордоном. І побоювалися, адже саме він тривалий час зберігав архів Симона Петлюри, де були не лише документи, які стосувалися діяльності Головного Отамана, але і компромат на багатьох його соратників.

Є припущення, що він співпрацював з польською контррозвідкою, хоча двічі, в 1936 і 1939 роках був заарештований польською владою. За словами Чеботаріва, під час першого арешту в нього вилучили архів Петлюри і його доля досі не з’ясована. Останнє ув’язнення відбував у Бресті до окупації Польщі німцями. 

У часи Другої світової війни з 1940 по 1944-й жив у Варшаві, неодноразово їздив до Холма, де виконував доручення керівництва Державного Центру УНР в екзилі. За деякими даними в цей час він був заступником по Холмщині президента УНР в екзилі Андрія Лівицького. З наступом радянських військ евакуювався на Захід. Є дані, що в 1946 році він перебував у таборі для переміщених осіб в Оберсдорфі. Згодом оселився в Ульмі (Німеччина), де і прожив тихо до кінця життя.

Помер 4 лютого 1972 року у віці 87 років. Похований на місцевому кладовищі. Після смерті Чеботаріва його власний архів також зник за нез’ясованих обставин.