1896, 3 жовтня – у селі Костюшки на Житомирщині народився Павло Ковжун, графік, живописець, мистецтвознавець.
Павло Ковжун (1896 - 1939). Фото: zbruch.eu.
Закінчив відділ малярства Київського художнього училища. Учасник Першої світової війни на Румунському фронті, був двічі поранений.
«З Києвом мав регулярний зв’язок і, буваючи в Києві, брав участь у таємних засіданнях старшої української громади…– писав у спогадах Павло Ковжун. – В полку і дивізії заклав і організував гурток українців-старшин, яких освідомлював національно під час сидіння в окопах».
Обкладинка до книги Івана Франка у виконанні Павла Ковжуна. Фото: photo-lviv.in.ua.
Редагував фронтові газети «Козацька думка», «Україна», «Голос Часу». За часів Центральної Ради – представник військової місії до Румунії, входив до військово-історичного відділу Генштабу. У 1918-1919 рр. працював в інформаційному бюро Сірої дивізії, учасник боїв із більшовиками та поляками.
Після поразки Української революції мешкав у Львові. Співзасновник знаменитих львівських мистецьких об’єднань Гуртка діячів українського мистецтва (1922-1926) та Асоціації незалежних українських митців (1931-1939). Організатор численних художніх виставок.
Павло Ковжун біля своїх творів на виставці у Львові, 1923. Фото: vikna.if.ua.
Вважається одним із найвидатніших послідовників Георгія Нарбута. Його графіка неодноразово експонувалася на міжнародних виставках у Празі (1924), Брюсселі (1927), Лос-Анджелесі (1931), Берліні (1937), Римі (1938).
Займався розписом багатьох церков Галичини складними орнаментальними композиціями в українсько-візантійському стилі.
Помер 15 травня 1939-го у Львові від запалення легенів. Похований на Личаківському цвинтарі.