16 липня 2024 року о 9:30 відбудеться відкриття вуличної виставки «Мововбивство – складова рашизму».
Локація: місто Київ, сквер 3 біля метро «Контрактова площа» (між виходом з метро на вулиці Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді).
До участі у відкритті запрошені:
Антон Дробович, Голова українського інституту національної пам’яті;
Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови;
Ростислав Карандєєв, т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України;
Лариса Масенко, докторка філологічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України;
Олександр Скопненко, кандидат філологічних наук, заступник директора з наукової роботи, старший науковий співробітник Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України
Сергій Бабак, голова Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій;
Андрій Задорожний, голова Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин;
Оксана Білозір, народна артистка України;
Сергій Касянчук, директор Представництва СКУ в Україні;
Андрій Шевченко, голова місії СКУ в Україні;
Сергій Горбачов, освітній омбудсмен.
Понад триста років Росія знищує українську мову, свідомо і цілеспрямовано, маючи на меті знищити українську націю. Від Російської імперії до сьогодення, докладаючи усіх зусиль, щоб асимілювати українців, змусити забути про своє коріння, перетворити з росіянами на «адін народ». Знищувалися українські книги, заборонялася українська мова в освіті, видавництві, театрі і мистецтві загалом. Те, що не могли знищити – принижувалося, висміювалося, подавалося як щось сільське, архаїчне, меншовартісне.
Про це розповідає виставка «Мововбивство – складова рашизму», підготовлена Українським інститутом національної пам’яті, спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України та Інститутом української мови НАН України.
Автори виставки зібрали багатий фактологічний матеріал, який доводить системне і цілеспрямоване знищення російською владою української мови на різних етапах історії. При чому, знищувалася і зневажалася не лише мова, але і ті українськомовні, які були носіями української ідентичності. Виставка розповідає про долю Павла Чубинського, Агатангела Кримського, Олекси Гірника, Юрія Поправки, Ігоря Білозіра, Володимира Вакуленка та інших діячів, які розвивали мову і боролися за її утвердження, але саме за це постраждали.
Запрошуємо усіх охочих на відкриття виставки. У разі повітряної тривоги, найближче укриття – метро Контрактова площа.