8 та 10 квітня 2025 року в Українському інституті національної памʼяті відбулися дві важливі міжнародні зустрічі – з делегаціями Інституту дослідження тоталітарних режимів Чеської Республіки (ÚSTR) та Інституту національної памʼяті Словацької Республіки (ÚPN).
08 квітня - зустріч із представниками Інституту дослідження тоталітарних режимів Чеської Республіки (ÚSTR)
З робочим візитом до Інституту завітала делегація Інституту дослідження тоталітарних режимів Чеської Республіки, до складу якої увійшли Станіслав Шкода, історик, керівник редакційного відділу та виставкових проєктів, і Якуб Шафранек, головний редактор журналу Memory and History, PR-менеджер ÚSTR.
Напередодні зустрічі в УІНП представники чеської установи відвідали Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, де зустрілися з генеральним директором Ігорем Пошивайлом і ознайомилися з діяльністю музею.
Під час зустрічі в Інституті чеська сторона ознайомилася з напрямами діяльності УІНП – виставковими, видавничими, аналітичними й освітніми проєктами, цифровими платформами та інформаційними кампаніями. Особливий інтерес викликали теми осмислення досвіду ХХ століття та подолання історичних міфів, деколонізації, роботи з усною історією.
Сторони обговорили можливі напрямки подальшої взаємодії, зокрема співпрацю в сфері публічної історії, обміну виставковими продуктами, участі в конференціях і форумах. Обговорення засвідчило спільність дослідницьких інтересів і прагнення до взаємодії у сфері збереження памʼяті про жертв тоталітарних режимів.
10 квітня – зустріч із головою Ради директорів Інституту національної памʼяті Словацької Республіки (ÚPN)
Зустріч із головою Ради директорів ÚPN доктором Єрґушем Сівошем стала продовженням партнерських відносин, які закріплені чинним меморандумом про взаєморозуміння між нашими інституціями.
Перед початком зустрічі учасники вшанували памʼять Героїв Небесної Сотні, поклавши квіти та запаливши лампадки на Алеї Героїв Небесної Сотні.
Під час зустрічі було обговорено перспективи активізації двосторонньої співпраці, зокрема в напрямі взаємного обміну виставковими матеріалами, досвідом декомунізації та дослідження злочинів комуністичних режимів.
Під час розмови в УІНП було обговорено низку тем, які викликали зацікавлення словацької сторони. Зокрема, обговорювалися питання реалізації спільних проєктів, присвячених поширенню знань про українську історію в Словаччині, у тому числі й видання книг. Окремо було порушено тему можливої участі Українського інституту національної памʼяті в Фестивалі Свободи, який традиційно відбувається в Словаччині в листопаді. Представники Інституту висловили готовність представити там свої напрацювання.
УІНП висловлює вдячність словацьким і чеським колегам за глибоку зацікавленість та конструктивний діалог.