22 травня 2025 року Український інститут національної пам’яті провів семінар «Меморіалізація сучасних подій: виклики та можливості для територіальних громад Донецької області». Захід відбувся на запрошення Донецької обласної військової адміністрації.
До події долучилися онлайн майже 100 учасників – представники міських, сільських, селищних рад, відділів освіти, культури, молоді та спорту Мар’їнської, Торецької, Волноваської, Покровської, Часовоярської, Святогірської, Краматорської та інших територіальних громад, фахівці історичних і краєзнавчих музеїв, бібліотек, центрів культури Донецької області.
Співробітники Інституту розкрили низку важливих питань збереження пам’яті про Війну за Незалежність України. Зокрема, Іван Стичинський розповів про правові засади меморіалізації і головних дієвців в цій царині, простіше кажучи – які органи державної влади за що відповідають і якими повноваженнями наділені органи місцевого самоврядування. Костянтин Положай ознайомив учасників семінару із сучасними впливовими та ефективними формами і методами збереження пам’яті про війну в публічному просторі, а Марія Тахтаулова показала приклади успішних та неуспішних практик пам’ятання в освітньому середовищі, запропонувала нові можливості щодо втілення меморіальних проєктів у закладах освіти. Сергій Бутко представив досвід Чернігова стосовно фіксації, документування, обліку інформації про події окупації та облоги, а також надав рекомендації колегам із Донеччини.
Олена Охрімчук, яка модерувала захід, насамкінець зауважила, що робота з пам’яттю про сучасну російсько-українську війну є важливою складовою примирення і згуртування, як всередині громад, так і всього українського суспільства. Її не можна відкладати на потім, навіть в умовах, коли війна ще не завершена. Тому Інститут відкритий для консультацій і готовий продовжити співпрацю щодо обміну досвідом і створення дорожніх карт меморіалізації для територіальних громад Донецької області.