Український інститут національної пам’яті взяв участь в роботі на щорічному засіданні Ради членів Платформи Європейської Пам’яті та Сумління. Цього року засідання відбулося в столиці Болгарії – місті Софія, з 15 по 17 квітня. УІНП представляв співробітник відділу організації історичних досліджень та аналізу українського державотворення Віталій Бака.
Новими членами Платформи обрали польські музей сім’ї Ульма, що рятували євреїв у Другій світовій війні, та Національний інститут Оссолінських, а також Хорватське товариство істориків. Статус кандидатів у члени Платформи отримав болгарський Фонд Софійської платформи, а також Білоруський інститут публічної історії, який базується в Польщі та створений опозиційними до режиму Лукашенка науковцями.
Представниця України Яна Гринько стала Головою наглядової ради Платформи, новим членом Опікунської ради Платформи було обрано професора Варшавського університету Яна Маліцького.
У рамках щорічних зборів цьогоріч в приміщенні Центрального військового клубу міста Софія була проведена конференція «Політичний терор: витоки й наслідки», котра була присвячена 100-річчю терористичного акту комуністів в софійській церкві Святої Неділі 16 квітня 1925 року.
Вибух в церкві Святої Софії було організовано членами Військової організації Болгарської комуністичної партії під керівництвом офіцерів радянської військової розвідки. Теракт в православному храмі Софії мав на меті знищення військово-політичного керівництва Болгарського царства, зокрема вбивство самого болгарського царя Бориса ІІІ. Унаслідок збройної акції на місці загинули 134 людини (разом із померлими від ран – 213) і було поранено близько 500. Серед загиблих під час вибуху виявилися мер Софії, одинадцять генералів, двадцять п'ять вищих офіцерів, шеф поліції і цілий клас ліцеїсток. Цар Борис III запізнився на церковну церемонію, а тому не постраждав. Того ж дня у Болгарії було оголошено військовий стан. Цей терористичний акт був одним з найкривавіших комуністичних замахів в історії міжвоєнної Центрально-Східної Європи.
Того ж дня, 16 квітня 2025 року, перед приміщенням відбудованої церкви Святої Неділі відкрили вуличну тематичну виставку, присвячену історії теракту. Відвідувачі змогли ознайомитися з окремими банерами, що містять архівні матеріали, які детально описують процес підготовки теракту, його реалізації та ілюструють жахливі наслідки вибуху.
Також усі представники щорічного зібрання Європейської платформи пам’яті та сумління вшанували пам’ять загиблих у теракті.
Довідково.
Платформа Європейської Пам’яті та Сумління – міжнародна мережа урядових і неурядових організацій, покликана досліджувати діяльність і злочини тоталітарних режимів у Європі в XX столітті та не допустити відновлення тоталітаризму в Європі. З 2014 року Український інститут національної пам’яті є членом Платформи та співпрацює з нею. Засідання відбувається щорічно та збирає усіх членів Платформи.