Відновлення доброго імені: Нацкомісія реабілітувала 241 жертву комуністичного тоталітарного режиму

Відновлення доброго імені: Нацкомісія реабілітувала 241 жертву комуністичного тоталітарного режиму

8 липня 2025 року відбулося тридцять шосте засідання Національної комісії з реабілітації. На порядку денному розглянули 249 індивідуальних заяв щодо осіб, які зазнали репресій у період совєтського тоталітарного режиму. Чесне ім’я вдалось відновити 241 несправедливо засудженій особі.

Переважна більшість справ стосується реабілітації осіб, які були репресовані позасудовими репресивними органами (так звані «трійки», «особливі наради») у 1920-30 роках. А також польських громадян, які були засуджені та розстріляні за рішенням Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 року в зв'язку з Катинським злочином.

Окрім того, розглядалися справи колишніх колаборантів під час Другої світової війни, яким комісія відмовила. Оскільки це були особи, які не мали стосунку до української державності, а виживали в умовах німецько-радянської війни.

«Наші засідання завжди важкі, вони завжди дискусійні, дуже важко розглядати різні справи. Є кейси, де люди реабілітуються автоматично, а є справи, де реабілітуються як "потерпілі" – це діти, які народилися на засланні. На жаль, сучасний закон вимагає визнавати їх "потерпілими", хоча це діти, які народилися на спецпоселенні чи в таборі, їх треба визнавати реабілітованими – це зовсім інший статус. Це треба змінювати чинний Закон України про реабілітацію», – пояснив голова Національної комісії з реабілітації Роман Подкур.

Засідання є черговим кроком до відновлення прав та чесного імені жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років.

Рішення були прийняті на основі вивчення архівних матеріалів, зокрема кримінальних справ, контрольно-наглядових справ та інших документів репресивних органів. Вони ухвалювалися відповідно до положень Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років». За результатами засідання частину осіб було визнано такими, що підлягають реабілітації або визнання потерпілими від репресій, щодо інших – ухвалено рішення про відмову.

Список усіх реабілітованих осіб можна переглянути у розділі «Огляд засідань Національної комісії з реабілітації».

Національна комісія з реабілітації діє як консультативно-дорадчий орган при Українському інституті національної пам’яті. До її складу входять історики, правозахисники, архівісти, юристи та інші фахівці. Комісія розглядає заяви про реабілітацію, проводить дослідження архівних справ і приймає рішення, що є підставою для поновлення прав репресованих осіб або їхніх родичів.