Український інститут національної памʼяті та громадська організація «Вшануй» пропонують до громадського обговорення проєкт церемоніалу хвилини мовчання.
Хвилина мовчання – це щоденний ритуал подяки, пошани та пам’яті. Ця символічна об’єднавча дія, відкрита для участі всіх людей, покликана зберегти пам’ять про російсько-українську війну, ціну нашої спільної боротьби за свободу і незалежність.
Щоденну загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими у російсько-українській війні було запроваджено Указом Президента 16 березня 2022 року.
Розроблений ГО «Вшануй» та УІНП церемоніал покликаний допомогти зробити хвилину мовчання частиною щоденної практики якомога більшої кількості українців.
Церемоніал містить текстову та практичну частини. До текстової частини належать слова, які звучать під час оголошення хвилини мовчання. А практична частина залишається на вільний вибір кожної людини й може включати різні дії, наприклад: зупинитися, підвестися з місця, покласти руку на серце, схилити голову, скласти руки в молитовному жесті та інші.
Запропоновано три варіанти ритуалу – для публічних просторів (оповіщення), для подій та для підприємств, установ, освітніх і закладів соціальної сфери. Ознайомитися з проєктом можна за посиланням.
«Коли ми кажемо містам чи бізнесам про хвилину мовчання, то часто чуємо: "А про що казати, а що робити, а про що думати, немає узгодженого варіанту". Тому разом з УІНП вирішили це зробити, аби організаціям і громадам було на що опиратися. Це базис, і в цих словах ми спробували описати все необхідне для хвилини», – каже директорка ГО «Вшануй» Катерина Даценко.
«Одним з пріоритетів нашої роботи в останні роки є меморіалізація російсько-української війни, відтак розробка прикладних ритуалів та церемоній, направлених на вшанування загиблих захисників та захисниць є справою логічною і слушною. Тим паче, що ця традиція дійсно потребує промоції та підтримки у суспільстві. Сподіваюся, що вже на початку наступного року доопрацьований та узгоджений із суспільством церемоніал хвилини мовчання буде рекомендований Урядом для загальнонаціонального використання», – розповів голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович.
Пропозиції, зауваження просимо надсилати на офіційну електронну адресу УІНП: uinp@memory.gov.ua до 15 грудня 2024 року включно. Формат оформлення – довільний. У темі електронного листа необхідно зазначити: «Для обговорення церемоніалу хвилини мовчання».
Після збору та опрацювання пропозицій Український інститут національної памʼяті передасть проєкт церемоніалу Уряду для схвалення у вигляді рекомендацій суб’єктам владних повноважень, підприємствам, установам та організаціям різних форм власності для використання за потреби.
Довідково:
ГО «Вшануй» працює над формуванням та впровадженням нових меморіальних практик в Україні. Серед цілей організації – популяризація хвилини мовчання на національному рівні. Одне з головних гасел: «Памʼятай про полеглих – допомагай живим». Співзасновницею громадської організації була загибла госпітальєрка Іра «Чека» Цибух, яка привертала увагу до питань памʼятання російсько-української війни.