22 січня Україна відзначає День Соборності. Це свято було започатковане на честь Акта Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, проголошеного на Софійському майдані 22 січня 1919 року.
«Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України – ЗУНР (Галичина, Буковина; і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду», – йшлося в тексті Універсалу Директорії УНР.
Нині ми бачимо, як події сторічної давнини повторюються і набувають нових сенсів. Російська пропаганда довгий час намагалася поділити нас на «східняків» і «западенців», посіяти розбрат і розколоти Україну. Не вдалося. Ми засвоїли уроки історії й розуміємо, що лише в єдності наша сила, а згуртованість – запорука перемоги.
Історію треба знати, щоб вчасно й правильно реагувати на виклики. Пропонуємо перевірити, наскільки добре ви знаєте про ті події?
1
Які дві праці мали найбільший вплив на формування ідеї соборності в українському суспільстві початку ХХ століття?
2
У 1917 році в Києві та у Львові великої популярності набув пам’ятний знак «Соборна Україна» із зображенням Архістратига Михаїла, який тримав щит із галицьким левом. Хто був автором цього знака?
3
Яка історична подія стала передвісником проголошення Західноукраїнської Народної Республіки?
4
Проголошенню Акта Злуки передувало підписання «Передвступного договору» у штабному вагоні Директорії 1 грудня 1918 року. В якому місті це відбулося?
5
Чому Акт Злуки був проголошений саме 22 січня 1919 року?
6
Хто був автором сценарію урочистостей на Софійському майдані з нагоди проголошення Акта Злуки?
7
Кому належать слова: «Того дня оформлено й затверджено акт поєднання двох, досі порізнених частин України. Розпанахане, од віків переполовинене тіло національне, зробило останній акт до того, щоб зростись не тільки духом – бо це давно вже зроблено, але і в політичних формах»?
8
Хто з галицьких письменників був у складі делегації ЗУНР на урочистостях з нагоди проголошення Акта Злуки?
9
Як стала називатися ЗУНР після ратифікації Трудовим конгресом Акта Злуки? УНР (Українська Народна Республіка)
10
Де й коли відбулося перше святкування Дня Соборності?
11
Попри те, що радянська влада намагалася стерти з пам’яті все, що стосувалося Дня Соборності, були різні акції протесту. У ніч на 22 січня 1973 року члени так званої Росохацької підпільної групи встановили чотири синьо-жовті прапори та розвішали по місту прокламації. Де це сталося?
12
У ніч на 22 січня 1978 року в Каневі, на могилі Тараса Шевченка, протестуючи проти русифікації, вчинив акт самоспалення український дисидент. Як його звали?
13
21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки мільйони українців об’єдналися в символічний Живий ланцюг злуки. Якими були кінцеві точки цього ланцюга?
14
Яку пісню вважають символом соборності України, оскільки слова написав наддніпрянець, а музику – галичанин?
Інші тести
Можна краще!
І треба. Бо саме знання історії робить нас невразливими для російської пропаганди. А ви в цьому практично беззбройні. Тому хоча б у цей день почніть свою боротьбу за Україну з вивчення історії. Наприклад – з інформаційних матеріалів УІНП.
Непогано!
Про День Соборності України ви, безперечно, чули. І переконані, що гасло «Схід і Захід разом» – це не просто гарні слова, а запорука збереження нашої національної ідентичності, яку прагне знищити ворог. Але знання історії та причинно-наслідкових зв’язків нині є не менш потужною зброєю, ніж Himars та Gepard у боротьбі з ворогом. Тому радимо подумати про підвищення своєї обороноздатності.
Чудово!
Ви прекрасно знаєте нашу історію і зможете дати відсіч російським пропагандистам, які переконуватимуть, що Україну вигадав австрійський генштаб, створив – Ленін, а вперше об’єднав – Сталін. Але деякі моменти все ж варто освіжити в пам’яті. Інформаційні матеріали УІНП – до ваших послуг.
Блискуче!
Вітаємо, ви прекрасно знаєте свою історію. Таке враження, що ви маєте машину часу й того січневого ранку були на Софійському майдані під час проголошення Акта Злуки, або уважно слухали розповіді свідків тих подій. Так тримати!