Зібрання усних свідчень Українського інституту національної пам’яті формується з 2014 року.
Станом на 2024 рік воно налічує понад 1900 аудіо- та відеозаписів усних розповідей учасників та очевидців різних подій:
З 2021 року відбувається поступове оприлюднення усноісторичних матеріалів на онлайн-платформі Архіву усної історії. Через безпекові ризики для оповідачів та інтерв'юерів в онлайн-архіві тимчасово призупинений вільний доступ до записів про Революцію гідності та російсько-українську війну. Вільними для перегляду залишаються свідчення про події радянського часу.
До Архіву усної історії УІНП входять розповіді, записані співробітниками Інституту, а також передані на зберігання до архіву приватними дослідниками, іншими організаціями та установами.
Серед останніх поповнень зібрання:
- свідчення людей із Чернігівської області, які пережили російську окупацію або облогу у 2022 році. Інтерв’ю зібрані в межах міжнародного проєкту «Зміцнення соціальної згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області» (у реалізації проєкту Інститут виступив партнером миротворчої організації ПАКС (PAX)-Нідерланди).
- записи про депортацію українців у 1944–46 роках із території сучасної південно-східної Польщі до УРСР передані авторами документального фільму «Депортація 44–46».
В усній історії застосовують різні види інтерв’ю. У практиці Українського інституту національної пам’яті переважають тематичні опитування (про певні історичні події), тому найчастіше використовується напівструктуроване інтерв’ю, яке формується з вільної нарації оповідача та відповідей на уточнення і питання з допоміжної програми інтерв'ювання. Загальні підходи до опитування відповідно до цього виду викладено у методичних рекомендаціях з усноісторичного інтерв’ювання учасників та свідків російсько-української війни. Методичні рекомендації включають програму інтерв’ювання, зразки супровідних документів (згода та анкета оповідача). В умовах війни відповідно до набутого досвіду за необхідності до методичних рекомендацій вносяться зміни та доповнення.
Якщо Ви приватний дослідник або представляєте певну ініціативу, установу чи організацію і маєте колекцію матеріалів, зібрану у межах певного проєкту, на певній території, у певний проміжок часу, та хотіли б передати записи на зберігання до Інституту – інструкція, як це зробити.
Якщо ви хочете наговорити для запису власну історію пережитої події, це можна зробити за посиланням.
Контакти для консультації: +38 (068) 239 45 76, (044) 253 15 63.