10 років тому Україна вперше приєдналася до європейської традиції відзначення Дня пам'яті та примирення 8-го травня. Ми відмовилися від концепту «вєлікой побєди», натомість за європейською моделлю пам’яті намагалися повернути людину в знеособлену історію війни. Новим символом дня став червоний мак.
Але повномасштабна війна РФ проти України гостро поставила питання переосмислення ролі Росії у Другій cвітовій війні, та загалом — загальноєвропейської політики пам'яті про війну.
Росія використовує міф про «вітчизняну війну» у своїй пропаганді, а фраза «можем повторіть» лунає паралельно з все більшою агресією проти демократичних країн. Сам факт агресивного нападу та порушення принципів світопорядку, усталених після Другої cвітової війни, спонукає до нових поглядів на події тієї війни.
Особливо критичним є непроговорений та недооцінений досвід Східної Європи. Досі ці народи тлумачили або як частину «Росії», або щонайменше зону її впливів, або як місце діяльності агресивних етнонаціоналізмів. Повномасштабний напад Росії на Україну наново оприявнив, що цей регіон був об’єктом імперських аспірацій і Третього Райху, й СРСР. Тож без аналізу трагедії Східної Європи навряд чи можливо сформувати робочу модель пам’яті про Другу світову війну.
Чому попри гасло «Ніколи знову!», що було квінтесенцією європейської політики пам’яті та примирення, в Європі знову точиться кривава війна та здійснюється геноцид, а континент та світ постав перед загрозою третьої світової війни?
Про це вже 8 травня, о 14:00, українські історики й політики говоритимуть за круглим столом «Ніколи знову? Виклики європейської політики пам’яті про Другу світову в контексті російсько-української війни».
В обговоренні братимуть участь:
та інші публічні інтелектуали
Слідкуйте за онлайн-трансляцією на YouTube-каналі Укрінформу.
Реєстрація для медіа: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSegqP9qSfHIbWlyvJ8x8ac7p1emJHmKEldb06NwUQ0N8Ppr1A/viewform
Захід організовують Центр досліджень визвольного руху, Український інститут національної пам’яті, Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Національний музей історії України у Другій світовій війні.