Круглий стіл «Як нам пам’ятати війну в Афганістані»

Запрошуємо на круглий світ присвячений меморіальним практикам участі українців у Афганській війні 1979-1989 років. 

Коли: 28 листопада 2024 року,  з 11:00 до 13:00

Де: Національний військово-історичний музей (м. Київ, вул. Грушевського, 30/1, вхід з Кріпосного провулка)

Цього року виповнюється 45-ті роковини початку вторгнення Радянського Союзу до Афганістану. Війна в Демократичній Республіці Афганістан 1979–1989 років стала останньою військово-політичною авантюрою Радянського Союзу. Офіційним приводом для введення радянських військ до цієї країни стало «надання допомоги дружньому афганському народові на прохання уряду ДРА».

Військовослужбовців Радянської Армії (основний склад – це ті, хто проходив строкову службу у віці 18-20 років) у наказовому порядку відправляли на війну. На совісті керівництва СРСР – загибель, поранення, хвороби та зламані долі тисяч людей. За офіційними даними, втрати Радянської Армії за 10 років війни склали 14 427 осіб. Жертвами «афганської» війни також стали, за різними підрахунками, від 1-го до 1,5 мільйонів цивільних мешканців цієї країни.

Через війну в Афганістані пройшли близько 160 тисяч українців, з яких загинули 2 тисячі 378 осіб, за іншими даними - понад 3 тисячі, 72 пропали безвісти або потрапили у полон, 8 тисяч були поранені, а 5 тисяч отримали інвалідність.

Сьогодні Україна захищається від російської агресії і чимало ветеранів війни в Афганістані використовують свій військовий досвід для збройного захисту України від російських загарбників, активно допомагають в обороні держави. 

В умовах повномасштабної війни постає питання як з призми сьогодення оцінювати ту війну в Афганістані. Чи є місце в національній пам’яті для тих українців, котрі не зі своєї волі змушений був виконувати покладений на них імперським центром військовий обов’язок у чужій країні? Якої поваги  заслуговують ті, хто достойно пройшов через пекло афганської війни? Ці проблеми не мають однозначного вирішення і потребують виваженого експертного обговорення.  

Питання до обговорення:

  • Як у незалежній Україні оцінювати участь СРСР у війні в Демократичній Республіці Афганістан 1979-1989 рр.: злочин комуністичного режиму чи «надання допомоги дружньому афганському народові на прохання уряду ДРА»?
  • Війна в Афганістані для України. Перебіг та сучасність, оцінка подій
  • Меморіальні практики: як це було в СРСР, після здобуття Україною Незалежності та виклики сьогодення
  • День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Чи потрібен такий день в календарі сучасної України?
  • Яке місце в національній пам’яті має займати афганська війна і українці що полягли в Афганістані?

До участі запрошено представників органів влади, науковців, учасників війни в Афганістані, громадських діячів.