Запрошуємо на презентацію та обговорення результатів загальнонаціонального репрезентативного дослідження щодо історичної обізнаності громадян, ставлення до ключових подій, постатей історії та ставлення до державної політики у сфері національної пам’яті.
Де: Український кризовий медіа-центр
Коли: 21 листопада, 14:00-16:00
Дослідження реалізовувало ТОВ «Оперативна соціологія» спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» на замовлення Українського інституту національної пам’яті.
Результати проведеного дослідження свідчать про те, що «історія на часі». Істотний відсоток респондентів (63,7%) констатували високий рівень зацікавленості власною історією. Інтерес до історії зріс через війну — 66% опитаних відзначили, що рівень їхньої зацікавленості збільшився або частково збільшився.
Крім цього, особливості ставлення населення до історичних подій і постатей свідчать про відхід від радянських наративів та збільшення позитивного ставлення саме до українських діячів. Разом із тим в українському просторі помірно популярною є теза «культура поза політикою».
Подібна тенденція простежується й у відповідях респондентів на запитання про ставлення до політики декомунізації та перейменування вулиць. Щодо пропозиції прибрати з назв вулиць прізвища комуністичних і радянських діячів та політичних і військових діячів Російської імперії відсоток повного схвалення сягнув 71,6% та 71,0% відповідно.
Виявлено також і те, що для українського суспільства більше смислове навантаження мають події державного-політичного значення, аніж культурного-релігійного характеру: перші за значущістю — День Незалежності (47,7%), День прапора (17,1%), День Конституції (7,7%). Водночас День вишиванки обрали 4%, а свято Покрови — 1,3%.
Революцію гідності, десяту річницю початку якої відзначаємо, 52,6% опитаних вважають подією, яка «кардинально змінила хід сучасної історії України», а 12% – одним із найбільших досягнень та перемог в усій українській історії. У вшануваннях памʼяті Героїв Небесної Сотні щорічно або інколи беруть участь 68,1% українців. А понад половина – 55,6% вважають, що найкращим вшануванням памʼяті загиблих протестувальників будуть справжні реформи у країні та подолання корупції.
Опитування проводилось методом особистого інтерв’ю (face-to-face) та телефонного інтерв’ю (САТІ).
Географія дослідження — вся Україна (окрім тимчасово неконтрольованої території України), а саме: Західний, Центральний, Південний і Східний регіони та місто Київ. У прикордонних із Російською Федерацією областях та областях, на території яких ведуться бойові дії — у Чернігівській, Сумській, Харківській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській, — було проведене телефонне опитування.
Вибіркова сукупність кількісного дослідження є репрезентативною для дорослого населення України (віком від 18 років) за основними соціально-демографічними характеристиками та регіональним розподілом. Було опитано 1 875 респондентів, похибка вибірки становить 2,26%.
Участь у презентації дослідження та обговоренні його результатів візьмуть генеральний директор компанії «Оперативна соціологія» Денис Денисенко, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович, генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Сергій Шаповалов, офіцер Збройних сил України Андрій Ковальов, історик і сценарист Олександр Зінченко.