6 травня 2025 року в Українському кризовому медіа-центрі (УКМЦ) відбудеться публічна дискусія «80-річчя перемоги над нацизмом: яку роль відіграє пам’ять про Другу світову війну в сучасній Україні» за участі провідних українських істориків
Коли: 6 травня 2025 року, о 14:30
Де: Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), м. Київ, вул. Хрещатик, 2
У цьому році виповнюється 80 років від завершення Другої світової війни. Українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Мільйони вихідців із України чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв, найзапеклішого спротиву та тривалої нацистської окупації. Водночас Україна не мала власної державності, а близько 7 млн її мешканців брали участь у Другій світовій війні саме в лавах Червоної армії. По завершенні бойових дій радянські меморіалізаційні/комеморативні практики для України тривалий час були безальтернативними.
Війна Росії проти України – найбільший воєнний конфлікт у Європі з часів Другої світової війни. Вона спричинила гостру безпекову кризу в Європі, незнану з часів Другої світової війни. Очевидно, перебіг, а згодом і наслідки, цієї війни безпосередньо впливають на глобальні тенденції, що спонукає до створення засад нових безпекових правил у Європі.
Питання до обговорення:
Історія Другої світової війни. Якою вона є для України?
Яку роль відіграє пам’ять про Другу світову війну в сучасній Україні?
Чи сучасна війна Росії проти України витісняє пам’ять про події Другої світової війни?
«Щеплення Другою світовою», чи існувало воно? Чи втрачено світопорядок, вибудований Ялтинсько-Потсдамською системою міжнародних відносин, якщо так, то коли саме відбувся його демонтаж?
До дискусії запрошено:
Олександр Алфьоров, історик, військовий ЗСУ
Володимир В’ятрович, історик, народний депутат України
Олександр Лисенко, історик, Інститут історії України НАНУ
Віталій Нахманович, історик, Музей історії м. Києва
Олена Стяжкіна, історикиня, Інститут історії України НАНУ
Вікторія Яременко, історикиня, Український інститут національної пам’яті
Також з 8 травня на виставкових площинах Українського інституту національної пам’яті, що розташовані у сквері біля станції метро Контрактова площа, експонуватиметься банерна виставка «Україна у вирі Другої світової війни». На десяти панелях детально та ілюстровано розповідається участь українського народу у Другій світовій війні. Експозиція триватиме до 1 червня.