Вулична фотовиставка "Виведення радянських військ з Чехословаччини"

Вулична фотовиставка  "Виведення радянських військ з Чехословаччини"

19 серпня, о 13 годині,  Український інститут національної пам'яті спільно з Посольством Чеської Республіки в Україні, Чеським центром та Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності відкриває вуличну фотовиставку  "Виведення радянських військ з Чехословаччини". 

Де:  Київ, Контрактова площа, сквер № 3, між виходом з метро на вулиці Спаській та пам’ятником Григорію Сковороді.

Виставка приурочена до 30-річниці виведення підрозділів Центральної групи військ Радянської армії з Чехословаччини. В основі фотовиставки чорно-білі світлини чеської фотографині Дани Кіндрової, яка зафіксувала історію виведення Центральної групи військ Радянської армії з території Чехословаччини  протягом 1990-1991 рр. Експозиція лаконічно продемонструє крихкість силових методів тоталітарних систем та важливість встановлення повноцінного внутрішнього суверенітету для успішного проведення реформ, що особливо актуально для сучасної України в розрізі подій останнього десятиліття.

"24 червня 1991 року в Празі чехословацька рок-група Pražský výběr разом з відомим американським музикантом Френком Заппою провела кількагодинний концерт під назвою "Адьйо С.А." Остання абревіатура розшифровувалася російською не інакше, як "Советская Армия", а саме музичне дійство було присвячено подіям виведення радянського військового контингенту з території Чехословаччини. Ба більше, лідер гурту Міхаель Коцаб мав, як голова парламентської комісії, безпосередній стосунок до переговорів з радянською стороною щодо відведення військовиків так званої Центральної групи військ, котра базувалася на чехословацькій території з 1968 року. І хоча сценарій заходу передбачав, що "останній радянський військовий" – генерал-полковник Едуард Воробйов мав наприкінці концерту символічно здійнятися у повітря  на вертольоті, проте офіцер залишив Чехословаччину менш епатажним шляхом, відлетівши через 3 дні 27 червня з празького аеропорту Кбели", - розповідає координатор виставки та співробітник УІНП Віталій Бака.

До участі у презентації запрошені: 

  • Дробович Антон, голова Українського інституту національної пам’яті.
  • Радек Матула, Надзвичайний та Повноважний Посол Чеської Республіки в Україні. 
  • Марек Шафін, Надзвичайний та Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні. 
  • Мережко Олександр, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва.
  • Фоменко Світлана, заступник міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції.
  • Джапарова Еміне, перша заступниця міністра закордонних справ України.
  • Богдан Олена, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті.
  • Пошивайло Ігор, генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.
  • Гопко Ганна, громадська діячка і журналістка.
  • Мотрук Світлана, доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.