Усі охочі до 11 червня 2023 року можуть побачити майже 60 світлин Соледара фотографа Олександра Пархоменка та пресофіцерки 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» Ірини Рибакової на виставці «Соледар. Сіль. Війна».
Одне й те ж місто зафіксоване з різницею у 30 років. Олександр Пархоменко фотографував у Соледарі на Донеччині в 1990-х роках. На світлинах зображено переважно виробничі потужності підприємства «Артемсіль», підземелля соляних шахт і процес видобутку «білого золота».
Ірина Рибакова фіксувала кадри оборони Соледара під час повномасштабного російського вторгнення восени та на початку зими 2022 року. У фокусі знімків портрети українських військових, розбомблені рашистами будинки, артилерійські залпи під час бою, безпритульні тварини, які залишилися в місті…
За час запеклих боїв місто Соледар практично знищене.
«Ці світлини нагадують, що війна руйнує все й нищить навіть такі міста, як Соледар, – із його неймовірною історією, промисловістю, визначними місцями», – сказала на відкритті Ірина Рибакова.
Зали, де йдеться про два різні світи Соледара – мирне життя та війну, поєднує інсталяція зі зразками останньої партії видобутої тут солі з великим соляним монокристалом. Довкола розмістили світлини Олександра Пархоменка, що фотографував сіль як мистецький об’єкт.
Виставку організували Донецький обласний краєзнавчий музей, Національний музей Революції Гідності.
Побачити її можна з вівторка по неділю включно, з 11:00 до 18:00, у Галереї протестного мистецтва за адресою Київ, вул. Липська, 16. Вхід вільний.
Експозицію відкрили 5 травня в Галереї протестного мистецтва Музею Майдану. Всі фото – Богдана Пошивайла
Одночасно з Києвом виставка відкрилася в Молдові.
Підприємство «Артемсіль», яке забезпечувало більшість загальноукраїнського споживання солі, припинило роботу в травні 2022 року.
Безпосередньо захопити місто російські війська намагалися з літа 2022-го, хоча обстрілювати почали з весни. Бої за Соледар тривали понад пів року. З 16 січня 2023-го місто тимчасово окуповане.
Джерело: Національний музей Революції Гідності