«Мальопис як засіб популяризації історії»: тематична зустріч про особливості коміксів як просвітницьких проєктів

«Мальопис як засіб популяризації історії»: тематична зустріч про особливості коміксів як просвітницьких проєктів

19 грудня 2024 року в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбулася тематична зустріч: «Історичний мальопис. Як вивчати історію цікаво і зрозуміло». 

В межах заходу головний спеціаліст відділу комунікацій та роботи з медіа Українського інституту національної памʼяті Ігор Чорний і заступниця генерального директора Національного музею Революції Гідності та координаторка видавничих проєктів Музею Ольга Сало обговорили місце коміксів як медіа в сучасному українському суспільстві й особливості створення мальописів на історичну тематику.

На прикладі мальопису «Оборона Замостя. Легенда про лопату» від УІНП, коміксу «Історія з Майдану» від Національного музею Революції Гідності та графічного оповідання «Мальована історія Майдану», створеного відомим художником і військовослужбовцем ЗСУ Олександром Ком’яховим, вони розповіли про чисельні можливості та виклики в використанні мальописів як інструменту популяризації української історії.

Головний спеціаліст відділу комунікацій та роботи з медіа Українського інституту національної памʼяті Ігор Чорний наголосив на радянському спадку в сприйнятті коміксів як «низького жанру», призначеного лише для наймолодшої аудиторії. Як співавтор мальопису «Оборона Замостя. Легенда про лопату» він розповів про специфіку творчого шляху створення історичних коміксів та широкі можливості використання цього жанру в популяризаторських цілях.

«Умовно кажучи, вони візьмуть цей комікс, прочитають його і скажуть, що вони не будуть братися за якесь поглиблене історичне дослідження битви під Замостям, але вони тепер знатимуть про неї. Тому що, завдяки появі цього коміксу, чимало людей дізналось про битву під Замостям. Це перший крок, і ми даємо цільовій аудиторії зручний перший крок, а вже наступний крок вона повинна робити далі сама», – зазначив Ігор Чорний.

Заступниця генерального директора Національного музею Революції Гідності та координаторка видавничих проєктів Музею Ольга Сало представила історію вдалих експериментів по перенесенню історії Революції Гідності в формат графічних оповідань – «Історія з Майдану» та «Мальована історія Майдану». Крім особливостей реалізації таких проєктів вона також розповіла про важливість їх використання у руйнуванні пропагандистських міфів.

«Той, хто відтворює правильно факти в хронологічній послідовності, той не схильний вірити в радянську пропаганду, бо в людини вже все в голові складено і тут не зманіпулюєш. А той, хто не може, той легко піддається якимось сумнівам чи дезінформації. Тому дуже важливо першими почати розказувати історію, першими зайти в ці молоді уми», – зауважила Ольга Сало.

Увесь відеозапис тематичної зустрічі можна переглянути на сторінці Українського інституту національної памʼяті в Facebook, а цифрові версії наших видань доступні за посиланням.

Захід був організований провідними установами по популяризації української історії –  Українським інститутом національної пам’яті та Національним музеєм Революції Гідності.

Фото: Богдан Пошивайло (Національний музей Революції Гідності)