Український інститут національної пам’яті оприлюднив нову відеоколекцію спогадів про окупацію Криму, записаних в межах усноісторичного проєкту «Крим. Окупація». Проєкт реалізовувався спільно з Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим
Український інститут національної пам’яті спільно із Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим навесні 2021 року започаткували усноісторичний проєкт «Крим. Окупація» для фіксації спогадів внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території АРК.
Метою проєкту є збереження правди про незаконну окупацію Автономної Республіки Крим через фіксацію спогадів очевидців подій, що відбувалися в Криму в 2014 році. Ці свідчення дозволять зберегти пам’ять про події окупації Криму Російською Федерацією, які не відображаються, чи недостатньо відображаються в офіційних документах, дозволять передати майбутнім поколінням почуття, переживання, емоції та досвід конкретних учасників та свідків.
Запис свідків окупації Криму дає можливість окрім всього іншого зафіксувати порушення Росією норм міжнародного права: затримання та переслідування на тимчасово окупованій території АРК українських громадян, численні порушення прав людини, які вчинялися та вчиняються на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя державою-окупантом Російською Федерацією.
Ці спогади можуть використовуватись у наукових дослідженнях, створенні документальних та художніх фільмів, тематичних відеороликів, що сприятимуть збереженню національної пам’яті.
В межах усноісторичного проєкту «Крим. Окупація» на онлайн-ресурсі «Архів усної історії» створено колекцію спогадів внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території АРК.
"У цій колекції неймовірної ваги свідчення, не лише для подальших судів, але й, що важливо для нас - в горизонті вічності. Коли через 50 чи 100 років люди вивчатимуть цей період у них будуть доступні не лише архівні матеріали, міжнародні документи, рішення судів, але й реальні історії реальних людей. Це те, чого нам так сильно зараз не вистачає про Українську революцію 1917-1921 років, Другу світову війну", - розповів голова УІНП Антон Дробович.
Окрім спогадів внутрішньо переміщених осіб, до колекції входять записи низки політиків, громадських активістів та військових, які безпосередньо брали участь у внутрішніх та міжнародних політичних процесах, що відбувалися в 2014 році з моменту окупації Автономної Республіки Крим Російською Федерацією. Наразі колекція вміщує 20 інтерв’ю.
З відеоколекцією «Крим. Окупація» можна ознайомитись за посиланням: https://cutt.ly/5EehtTI