Скасування рішень про перейменування вулиць на честь захисників України неприпустиме – позиція УІНП

Скасування рішень про перейменування вулиць на честь захисників України неприпустиме – позиція УІНП

За інформацією, поширеною в медіа, депутати Дальницької сільської ради (Одеська область) перейменували вулиці, названі на честь загиблих військовослужбовців та борців за незалежність України. Повідомляється, що вулицям Дальницької громади, названим на честь героїв російсько-української війни, а також інших історичних діячів, депутати дали «нейтральні назви».

Вулицю на честь загиблого захисника з громади – Максима Браславського – перейменували на Перемоги. Вулицю на честь загиблого захисника Дмитра Мельника перейменували на Бузкову. Також перейменовано вулиці, названі на честь борців за незалежність України у XX столітті Василя Вишиваного, Юрія Липи, Романа Шухевича, Всеволода Змієнка та інших.

Український інститут національної памʼяті вважає неприпустимим перейменування топонімів, в яких увічнено памʼять осіб, які брали участь у захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Зокрема, у Війні за Незалежність України, та борців за незалежність України у XX столітті. Інститут закликає органи місцевого самоврядування утриматись від таких рішень, які створюють соціальну напругу та підривають авторитет державних інституцій.

Щодо ситуації з перейменуванням вулиць у Дальницькій громаді зазначимо таке: Законом України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» встановлено строки, в які місцеві ради та голови громад були зобовʼязані перейменувати топоніми, назви яких містять символіку російської імперської політики. До 26 квітня 2024 року рішення про перейменування таких топонімів мали ухвалити органи місцевого самоврядування та голови громад. З 27 квітня по 26 липня 2024 року повноваження усунути з публічного простору назви з символікою російської імперської політики перейшли до обласних державних адміністрацій.

Розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації від 26.07.2024 № 694/А-2024

 «Про перейменування об’єктів топонімії у населених пунктах Одеської області» на виконання вимог абзацу 4 пункту 6 статті 8 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» у громадах Одеської області було перейменовано низку вулиць та провулків, які містили символіку російської імперської політики, зокрема і в Дальницькій сільській територіальній громаді. Це розпорядження залишається чинним і не оскаржено в судовому порядку.

Варто відзначити, що при перейменуванні вулиць необхідно враховувати вимоги Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій». Стаття 3 цього Закону визначає підстави та умови необхідні для перейменування. З доступної інформації, Інститут не вбачає наявності належних підстав, для перейменування вулиць названих на честь загиблих військовослужбовців та борців за незалежність України.

Крім того, відповідно до ч. 1. ст. 6 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті», громадяни, які публічно виявляють зневажливе ставлення до борців за незалежність України у XX столітті, несуть відповідальність відповідно до законодавства.

Відповідно до положень Закону України «Про місцеві державні адміністрації», до повноваження місцевих державних адміністрацій належить вирішення питань забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян. Місцева державна адміністрація забезпечує виконання Конституції та законів України, рішень Конституційного Суду України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади. З огляду на це, Український інститут національної памʼяті звертається до Одеської обласної державної адміністрації щодо відновлення справедливості та законності у  Дальницькій сільській раді Одеської області.

Також Український інститут національної пам'яті спільно з народними депутатами запропонує зміни до законодавства, які стануть запобіжником від проявів зневажливого ставлення до тих, хто виборював незалежність України.