До Міжнародного Дня боротьби за права жінок історики нагадують про жінок-учасниць визвольних та антикомуністичних рухів Європи. Серед них – українки.
8 березня, о 12.00 CET (в Україні – о 13.00) за ініціативи Платформи європейської пам'яті та сумління відбулася хвилина мовчання в пам'ять про мільйонів жінок, які стали жертвами комуністичної диктатури. Платформа прагне привернути увагу до того, що комуністичний режим ставився до жінок неймовірно брутально. Через політичні причини жінок страчували після показових процесів або без суду, вбивали під час спроб втекти за "залізну завісу", ув'язнювали в тюрмах, концентраційних і трудових таборах, де незліченна їх кількість загинула. Такою була "рівність" чоловіків і жінок в СРСР та країнах комуністичного блоку – рівність в експлуатації.
Платформа прагне привернути увагу до того, що комуністичний режим ставився до жінок неймовірно брутально. Через політичні причини жінок страчували після показових процесів або без суду, вбивали під час спроб втекти за "залізну завісу", ув'язнювали в тюрмах, концентраційних і трудових таборах, де незліченна їх кількість загинула. Такою була "рівність" чоловіків і жінок в СРСР та країнах комуністичного блоку – рівність в експлуатації.
В Україні ініціативу підтримали Український інститут національної пам'яті, Меджліс кримськотатарського народу, Центр досліджень визвольного руху, Національний музей "Меморіал жертв Голодомору", Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького".
Переглянути фото та біографії жінок, убитих комунізмом, можна на сайті Платформи. Інформацію про українок-героїнь проекту надали українські учасники Платформи – Інститут національної пам'яті, Центр досліджень визвольного руху та Національний меморіал Гололомору."Міжнародний жіночий день має коріння в жіночому робітничому русі в США на початку ХХ ст. Привласнивши його собі як ідеологічне свято, комуністичні диктаторські режими відзначали цей день з великим розмахом. 8 березня жінкам дарували червоні квіти й розпивали алкоголь", – йдеться в офіційному релізі Платформи, яка об'єднує 55 урядових, академічних та музейних установ із 19 країн Європейського Союзу, України, Молдови, Ісландії, Албанії, Канади і США.
"Міжнародний жіночий день має коріння в жіночому робітничому русі в США на початку ХХ ст. Привласнивши його собі як ідеологічне свято, комуністичні диктаторські режими відзначали цей день з великим розмахом. 8 березня жінкам дарували червоні квіти й розпивали алкоголь", – йдеться в офіційному релізі Платформи, яка об'єднує 55 урядових, академічних та музейних установ із 19 країн Європейського Союзу, України, Молдови, Ісландії, Албанії,Канади і США.
"Жінок катували, принижували їхню гідність та переслідували багатьма іншими способами. Жінкам, що пережили комуністичне переслідування, було значно важче говорити про травми, яких вони зазнали, ніж чоловікам", – зазначають ініціатори акції.
Тому Європейська платформа пам'яті й сумління закликала міжнародну спільноту провести хвилину мовчання 8 березня 2017 р. на пошану незліченних мільйонів жінок, чиї фундаментальні права людини були порушені комуністами. Зокрема, це були учасниці українського визвольного руху ХХ століття.
Зокрема, це були учасниці українського визвольного руху ХХ століття.
"Вони були зв'язковими і лікарями, займались наукою та досліджували мистецтво, очолювали повстання та керували інформаційними відділами. У Міжнародний день боротьби за права жінок нагадаємо про жінок-учасниць українського визвольного руху, яких убив комуністичний режим за їхню діяльність", – каже дослідниця Олеся Ісаюк.
Як відомо, раніше Український інститут національної пам'яті в рамках пропозиції реформи календаря державних свят запропонував залишити 8 березня – Міжнародний день боротьби за права жінок – робочим днем. Пропозиція спрямована на повернення цьорму святу первісного – правозахисного – значення, а не радянського свята "весни і краси".
Платформа європейської пам'яті та сумління об'єднала 55 урядових, академічних та музейних установ із 19 країн Європейського Союзу (Швеція, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Німеччина, Нідерланди, Чехія, Словаччина, Угорщина, Словенія, Румунія, Болгарія), України, Молдови, Ісландії, Албанії, Канади і США.
Метою організації стало об'єднання зусиль задля поширення інформації про діяльність тоталітарних режимів і вшанування пам'яті жертв.
У червні 2012 року на конференції в Європейському парламенті у Брюсселі Платформа заснувала правову експертну групу для роботи над створенням наднаціональної інституції правосуддя для засудження важких злочинів, скоєних комуністичним тоталітарним режимом. Докладніше.
Від України учасниками платформи є Центр досліджень визвольного руху, Український інститут національної пам'яті, Меджліс кримськотатарського народу та Національний музей "Меморіал жертв Голодомору".
Завантажити візуальні матеріали можна за посиланням.