Виставка «В єдності сила»

 

Виставка «В єдності сила» присвячена Дню Соборності України та відображає історичний шлях українського народу до об’єднання та незалежності. Спочатку створена як візуальна частина інформаційної кампанії, яка трансформувалася в банерну виставку, щоб підкреслити значення соборності в сучасному контексті. Національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії. Незалежність і суверенність – запорука існування нації. Втрата незалежності в результаті більшовицької окупації надалі призвела до мільйонних втрат серед українців від Голодомору, репресій та війн.

Сьогодні Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісна Україна – це повернення окупованих Криму та деокупація усіх захоплених Росією українських територій.

Виставка відображає знакові події української історії, зокрема:

  • 22 січня 1918 року Четвертим Універсалом Української Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки.

  • Акт Злуки 22 січня 1919 року, коли УНР та ЗУНР проголосили об’єднання в єдину державу, демонструючи прагнення українців до єдності та суверенітету. Однак війна стала головною причиною, чому не вдалося реалізувати Акт Злуки, який  увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття. А ідея соборності України була ключовою для наступного покоління учасників українського визвольного руху в XX столітті. 

За часів радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Перше масштабне відзначення свята Соборності відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні в місті Хусті. Закарпатці нагадали про волю українців  про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві, висловлену на з’їзді Всенародних зборів у Хусті 21 січня 1919 року.

21 січня 1990 року в Україні відбулася одна з найбільших у Центрально-Східній Європі масових акцій – «Живий ланцюг» – як символ єдності східних і західних земель України. За неофіційними підрахунками, учасниками «Живого ланцюга» було від одного до трьох мільйонів людей. Узявшись за руки, вони створили безперервний ланцюг від Івано-Франківська через Львів до Києва. Акція засвідчила, що українці подолали страх перед компартією та готові протистояти тоталітарному режимові. Ця подія стала провісником падіння СРСР і відновлення незалежної України.

Саме це ілюструє кожен банер виставки, кожна наведена цитата та історична світлина. 

Виставка підготовлена у співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Українського інституту національної пам’яті та Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні - Музею Революції Гідності.

Завантажити електронний варіант виставки «В єдності сила» можна за посиланням.