2 серпня 2024 року голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович запропонував до обговорення девʼять принципів меморіалізації сучасної російсько-української війни.
Йдеться про рамковий документ, який формулює насамперед для державних установ та органів місцевого самоврядування ті принципи й аспекти, на які варто зважати під час створення проєктів, меморіальних просторів чи запровадження традицій на вшанування оборонців України, жертв війни та збереження памʼяті про неї.
Версію документа, винесену на перший етап обговорення, що тривав упродовж серпня 2024 року, можна завантажити під цим повідомленням.
Під час обговорення публікація про принципи зібрала десятки коментарів та відгуків, але належним чином офіційно до Українського інституту національної памʼяті надійшло чотири пропозиції по суті питання.
Декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки, академічний директор магістерської програми «Дослідження памʼяті та публічна історія» КШЕ, дослідник New School University Consorcium (New York) Антон Лягуша запропонував доповнити перелік із девʼяти принципів десятим принципом – принципом широкої залученості (партисипативності). Згідно з формулюванням пана Лягуші, йдеться про «забезпечення участі громадян, соціальних груп, громад, акторів пам’яті у процесі фіксації, збереження, інтерпретації та розповсюдження історичної пам’яті, що унеможливлює монополізацію пам’яті конкретним суб’єктом, групою осіб чи владою, зменшує ідеологічну напруженість».
Під час громадських слухань щодо меморіалізації в місті Ірпені Київської області місцевий житель Андрій Білоконь запропонував доповнити принцип актуальності. За рекомендацією пана Білоконя, принцип матиме назву «актуальності та своєчасності» з відповідним розширенням змісту в частині своєчасності проведення тих чи інших меморіальних дій.
Благодійний фонд «Вільні та щасливі» запропонував «принцип гласності та врахування пропозицій щодо форми та способу меморіалізації від пересічних українців та громадських активістів як повноправних субʼєктів політики національної памʼяті». Цю пропозицію враховано по суті та редакційно. Принцип прозорості та ясності, який і передбачає, що меморіалізація війни має бути зрозумілою, гласною та широко прокомунікованою, змінено на принцип відкритості та ясності. Потребу включати громадян як повноправних субʼєктів у процес меморіалізації відображає та враховує принцип широкої залученості.
Також Український інститут національної памʼяті отримав лист від громадської організації «Обʼєднання матерів і дружин захисників України», в якому організація загалом висловила підтримку оприлюдненим принципам меморіалізації.
Оновлений варіант принципів меморіалізації сучасної російсько-української війни оприлюднено на сайті Українського інституту національної памʼяті. Перший варіант тексту, запропонований на обговорення, можна завантажити під цим повідомленням.
Упродовж жовтня 2024 року заплановано провести фінальний етап обговорення принципів. Цей етап передбачає отримання відгуку від бойових підрозділів Сил безпеки та оборони України та проведення публічного фахового заходу з участю представників Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики й Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.