Російсько-українська війна

Російсько-українська війна

П’ять років тому, в лютому 2014 року, розпочалася російсько-українська війна. Російська Федерація, порушуючи норми та принципи міжнародного права, двосторонні та багатосторонні угоди, анексувала Автономну Республіку Крим і Севастополь, окупувала окремі райони Донецької та Луганської областей. Для більшості громадян України напад Росії став шоком. Проте російсько-українське протистояння має глибоке історичне коріння. Витоки сучасної російсько-української війни можна віднайти в період становлення Російської імперії та її протистояння з українською державою у формі Гетьманщини.

Війна загострила питання консолідації української нації як запоруки національної безпеки. Активний наступ військ РФ на території України вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави у лавах Збройних сил України, Національної гвардії України, добровольчих формувань та масового волонтерського руху.

З метою запису, збирання, зберігання та оприлюднення усних свідчень учасників подій російсько-української війни на Донбасі в Українському інституті національної пам'яті було започатковано у 2016 році проєкт «Усна історія АТО».  

До 5-річчя від початку збройної агресії Російської Федерації проти України, 1 липня 2019 року, стартувала інформаційна кампанія, започаткована Українським інститутом національної пам'яті,  яка була покликана нагадати, як 5 років тому наші воїни звільняли українські міста від окупації.

Інститут до цієї дати розробив соціальну рекламу та гасло:

 

В основу візуального рішення лягла робота харківського художника Нікіти Тітова. Дизайн розробила студія графічного дизайну WARTA. Гасло  «Вертаємо своє» було покликане наголосити, що йдеться про повернення територій, людей і свободи на наші землі силами наших воїнів, добровольців, волонтерів, кожного, хто щодня допомагав армії й у тилу працював для перемоги.

У якості для друку та поширення матеріали можна завантажити за посиланням. Для соціальних мереж можна завантажити тут.

Інформаційні матеріали до 5-річчя звільнення від російської окупації міст Східної України за посиланням.

Спільно з Bober Film Studio Інститут презентував ролик до пам'ятної дати під назвою «Вертаємо своє!» (у високій якості за посиланням).

У ролику розповідається про початок російської агресії, російські плани, реалізації яких завадили українські збройні сили та добровольці, про хроніку звільнення українських міст. Відчути атмосферу тих подій дають змогу документальні кадри, зняті на передовій. У ролику використане відео, надане Військовим телебаченням України. А також кадри, зняті особисто режисеркою ролика Діаною Гордою у 2014-му році. Сценарій до відео написала співробітниця Інституту Іванна Кобєлєва.

1 липня 2019 у Києві відкрилася фотовиставка «Вертаємо своє» у вікнах Укрінформу, яка була спільним проєктом Українського інституту національної пам’яті та Українського національного інформаційного агентства «УКРІНФОРМ». 16 світлин кореспондентів агентства розповідають про життя п'яти міст сходу України – Маріуполя, Слов’янська, Краматорська, Бахмута, Мар’їнки, – що були звільнені у 2014 році українськими військовими від окупації російськими найманцями. На світлинах представлена техніка та спорядження української армії на початку війни, зруйновані російськими бойовиками будинки в деокупованих містах та знищені українськими військовими позиції найманців. А, головне, обличчя військових, які звільняли українські міста Донеччини й Луганщини, захищаючи територіальну цілісність України. Ця виставка розповідає про героїзм і перемоги українських воїнів.

Над виставкою працювали: Аліна Карбан, Петро Бей, Роман Кулик, Владислав Куценко, Зоя Бойченко. 

Фотографи: Дмитро Смольєнко, В'ячеслав Мадієвський, Маркіян Лисейко, Олексій Сурков. 

Художник: Нікіта Тітов.

Дизайн: Ганна Беркутова.

Завантажити

3 липня 2019 у Національному музеї історії України у Другій світовій війні відкрилася виставка артефактів «Вертаємо своє. До 5-ої річниці звільнення міст сходу України».

 

Переглянути матеріали виставки можна тут.

Увечері 3 липня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану відбувся спеціальний показ фільму «Маріуполь. Український форпост» – про події лютого-червня 2014 року та звільнення Маріуполя від російських окупантів 13 червня 2014 року. Продюсер – Дмитро Ткаченко, режисер – Тарас Підгірняк.

На Донеччині 4 липня відбулося відкриття виставки «Донбас: переPROчитання образу» та мітинг до 5-ї річниці звільнення міст Донбасу.

У Слов’янську (Донецька область) 4 липня презентовано видання Українського інституту національної пам’яті: книгу свідчень жертв та свідків російської окупації у Криму «Люди «сірої зони» та книгу спогадів жінок-воячок, які брали участь у російсько-українській війні у складі ЗСУ та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр., «Дівчата зрізають коси». 5 липня на головній площі Слов'янська відбулося відкриття меморіальної дошки загиблим у російсько-українській війні.

Також 5 липня 2019 у Дружківці (Донеччина) відкрився музей-меморіал «Спротив Українського Донбасу окупаційним режимам» у будівлі-в’язниці, де свого часу сиділи політв’язні Олекса Тихий і Микола Руденко, а в 2014 році була катівня ДНР-НКВД. 

У Сєвєродонецьку 22 липня відбувся фестиваль «Історія.UA».

Матеріали по темі