Конкурс на гендиректора Музею Майдану: комісія розглянула документи кандидатів

27 серпня відбулося перше засідання комісії конкурсу на посаду генерального директора Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності, який триває з 20 липня 2021 року.

Комісія конкурсу складається з 9 експертів з культурної сфери та громадського середовища.

Нагадаємо, що троє членів комісії були обрані від громадськості в результаті жеребкування. Це Андрій Гуменюк (ГО «Навколо Нас. ЮА»), Тетяна Влененко (Національна спілка майстрів народного мистецтва України), Ганна Олійник (Центр досліджень визвольного руху).

Трьох членів до комісії делегував колектив Національного музею Революції Гідності: Олександру Матвійчук (правозахисниця, голова правління громадської організації «Центр громадянських свобод», лауреатка премії «Захисник демократії» від місій ОБСЄ, засновниця громадської ініціативи «Євромайдан SOS»), Вікторію Опанасюк (членкиня громадської організації «Родина Героїв Небесної Сотні», дружина Героя Небесної Сотні Валерія Опанасюка, депутатка Рівненської обласної ради, радниця голови Рівненської ОДА, голова постійної комісії Рівненської обласної ради з питань соціальної політики і соціального захисту учасників АТО та членів їхніх сімей, представниця в Раді родин від Рівненщини при Міністерстві у справах ветеранів України), Володимира Шейка (ексголова Українського інституту, фахівець з менеджменту культури, маркетингу і комунікацій, організатор численних культурних проєктів і подій у Великій Британії та 15 країнах Європи, член міжнародної професійної мережі перформативних мистецтв ІЕТМ та мережі Total Theatre Network).

А також трьох членів до конкурсної комісії делегував Український інститут національної пам’яті як орган управління: Катерину Чуєву (генеральна директорка Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, президентка ICOM України – міжнародного об'єднання музеїв та професійних музейних працівників), Ольгу Мельник (керівниця відділу музейної справи Мистецького арсеналу), Олександра Зінченка (історик, журналіст, редактор (сценарист) програм дирекції телебачення Національної суспільної телерадіокомпанії України).

Головою комісії обрали Володимира Шейка.

На першому засіданні, яке транслювалося онлайн, комісія розглянула документи від кандидатів, що подали заявки на конкурс. Нагадаємо, що з 20 липня до 18 серпня включно до УІНП надійшли заявки від 4 кандидатів: Остапа Осінчука, Ігоря Пошивайла, Артема Скоропадського та Наталії Фесенюк. З усіма поданими документами можна ознайомитися за посиланням.

Комісія ухвалила рішення відхилити заявки трьох із чотирьох кандидатів, оскільки вони не відповідали критеріям конкурсу.

«Конкурсна комісія розглянула чотири заявки, надані суб'єктом проведення конкурсу – Українським інститутом національної пам'яті. Заявки розглядались на відповідність кваліфікаційним вимогам, передбаченим законом України «Про культуру», на основі інформації, поданої кандидатами у відповідних документах. Більшістю голосів конкурсна комісія ухвалила рішення відхилити заявки, які не відповідали усім зазначеним вимогам. Таким чином, до співбесіди на другому засіданні комісії допущений один кандидат – Пошивайло Ігор Володимирович», – прокоментував результати засідання голова комісії Володимир Шейко.

«Хотілося б, щоб людей, які були б здатні взяти на себе відповідальність за керівництво Музеєм Майдану, було значно більше. Чому сталося так, як сталося, і троє кандидатів були відсіяні? Я є прихильником ідеї, що комісія мала б бути максимально ліберальною. Максимальна відкритість конкурсу навіть у випадку, якщо хтось не до кінця дотримався вимог законодавства, сприяла б більшому залученню ширших середовищ у цей конкурс і зняла б будь-які сумніви. Але більшість членів комісії стояла на позиції максимально чіткого і жорсткого дотримання чинного законодавства. Відповідно, якщо хтось не зміг пояснити і довести, чи він має необхідний, передбачений законом стаж роботи в культурних інституціях чи на керівних посадах, то для більшості членів комісії це стало непереборною обставиною. У результаті ми отримали ситуацію безальтернативного другого туру. Але ця ситуація також підіймає питання спроможності українського суспільства висувати людей, які були б здатні обіймати подібні посади у подібних інституціях. Адже це вимагає досить високої кваліфікації, дуже багатьох вмінь, навичок, знань. І це означає, що ми поки не є настільки інституційно спроможними на рівні персоналій, щоб виставити 15-20 відповідних кандидатів», – зазначає член комісії Олександр Зінченко.

Наступне засідання комісії відбудеться 8 вересня, об 11:00, у приміщенні Українського інституту національної пам'яті (вул. Липська, 16). На ньому члени комісії повинні розглянути запропоновану кандидатом програму розвитку Національного музею Революції Гідності на рік і на п'ять років. Нагадуємо, що засідання буде відкритим і транслюватиметься онлайн.