18 травня у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» відбулись урочисті заходи до Дня пам’яті жертв політичних репресій.
День пам’яті жертв політичних репресій – це офіційна державна пам’ятна дата пов’язана з вшануванням загиблих під час Великого терору, організованого сталінським режимом у 1937–1938 роках. В цей період комуністичний тоталітарний режим масово знищував власних громадян усіх статей, національностей, релігій, професій та соціального походження. Досі достеменно невідомо скільки людей тоді стали жертвами масових репресій та позасудових страт.
У Києві убитих радянська влада таємно ховала у безіменних братських могилах у Биківнянському лісі, що на околиці міста. На сьогодні відомо про близько 18,5 тисяч похованих у Биківні жертв сталінського терору, однак ця цифра не є остаточною.
Біля Центрального входу в заповідник «Биківнянські могили» до цьогорічних вшанувань відкрили банерну виставку «Жінки в прицілі НКВД». Експозиція розповідає історії жінок різного віку, соціального статусу і походження, яких тоталітарний режим затаврував «антирадянськими елементами». Серед них – етнологиня і перекладачка, медична сестра і поштарка, селянки й робітниці, студентки та вчительки.
У покладанні квітів та запалюванні пам’ятних лампадок взяли участь заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос, Тимчасово повірений у справах Республіки Польща в Україні Пйотр Лукасєвіч, тимчасово виконуюча обов’язки голови Українського інституту національної пам’яті Юлія Гнатюк, заступник голови УІНП Володимир Тиліщак, заступник голови Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті Віктор Войналович, виконувач обов’язків генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Нетреба, заступниця генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька.
«Злочини сталінізму — це фальсифікації справ, психологічний тиск, фізичні тортури, побиття і десятки тисяч розстріляних. Це також нахабна й цинічна брехня: родичам репресованих не повідомляли правди про долю близьких, а навіть після смерті Сталіна продовжували видавати фальшиві довідки про смерть у таборах від вигаданих хвороб. Сталінізм був послідовним у приховуванні власних злочинів. Київський злочин — лише один із багатьох, адже комуністичний режим не хотів визнавати кров на своїх руках. Знищивши людей фізично, Москва намагалася стерти будь-яку памʼять про них — будь-які згадки, документи, спроби дізнатися правду», – зазначила заступниця генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Биківнянські могили» Тетяна Шептицька.
Від Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій участь узяли:
Станіслав Носов — єпископ, президент Української Уніонної Конференції Церкви Адвентистів Сьомого Дня
Владика Авраамій (Лотиш) — єпископ Бориспільський, вікарій Київської єпархії, намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, Православна Церква України
Ігор Бандура — єпископ, заступник голови Всеукраїнського союзу церков євангельських християн баптистів
о. Віталій Квапіш — канцлер Курії Київсько-Житомирської дієцезії, Римсько-Католицька Церква
Сергій Локшин — заступник старшого єпископа Української Християнської Євангельської Церкви
о. Зеновій Волошин — префект Київської Трьохсвятительської духовної семінарії, Українська Греко-Католицька Церква
Юнус Фазаіров — імам, представник Духовного управління мусульман України з міжконфесійних відносин
Ігор Рудзік — секретар Синоду Української Лютеранської Церкви
«Важливо, що польські друзі й колеги поділяють із нами цю памʼять, спільно вшановують жертв і підтримують українців сьогодні. Усі ми добре памʼятаємо ціну сталінських злочинів», – резюмувала Шептицька
Заступник голови УІНП Володимир Тиліщак у своїй промові наголосив на тому, що політичні репресії минулого століття, на жаль, стали новою реальністю для українців сьогодні.
«Ми зібралися у цьому лісі, щоб вшанувати жертв злочинного комуністичного режиму. Хрести перед нами нагадують про ціну несвободи, яку довелося заплатити українському та іншим народам. У Биківнянському лісі лежать ті, хто чинив опір, і ті, хто просто чекав, довіряючи брехливим гаслам. Режим знищував усіх — і супротивників, і тих, хто йому служив. Людське життя, гідність і свобода ніколи не мали для нього цінності. Сьогодні, коли бачимо Бучу, Ізюм, підвали окупованих міст, ми знову усвідомлюємо тягар цього непокараного зла. Найкраще вшанування жертв минулого — це боротьба за свободу сьогодні та підтримка наших захисників», – заявив Володимир Тиліщак.
Після проведення Міжрелігійного молитовного заходу на вшанування жертв комунізму за участю церков, духовних лідерів релігійних організацій, церков, представників громадськості відбулася церемонія покладання квітів та запалювання лампадок до Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-941 рр. та Польського військового цвинтару.