У столиці відкриють фотовиставку до 5-річчя звільнення міст сходу України

У Києві відкриють фотовиставку до 5-річчя звільнення міст сходу України під назвою «Вертаємо своє».

1 липня о 13:00

Вікна УКРІНФОРМу

Київ, вул. Богдана Хмельницького 8/16

Вхід вільний

До участі у заходу запрошені: 

  • Володимир В'ятрович – Голова Українського інституту національної пам’яті;

  • Олександр Терещенко – ветеран російсько-української війни, кавалер Ордену «За мужність» ІІІ ступеню, заступник Міністра у справах ветеранів України;

  • Володимир Пастушок – воїн Першого батальйону оперативного призначення імені Героя України генерала Сергія Кульчицького;

  • Олександр Харченко – генеральний директор УКРІНФОРМу;

Модератор – Аліна Карбан – співробітниця Українського інституту національної пам’яті.

Фотовиставка «Вертаємо своє» – це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті та УНІА «Укрінформ». 

У виставці використано 16 фотографій кореспондентів Укрінформу. Світлини розповідають про життя 5-ти міст сходу України – Маріуполя, Слов’янська, Краматорська, Бахмута, Мар’їнки, – що були звільнені у 2014 році українськими військовими від окупації російськими найманцями. 

На світлинах ми можемо побачити техніку та спорядження української армії на початку війни, зруйновані російськими бойовиками будинки в деокупованих містах та знищені українськими військовими позиції найманців. І обличчя військових, які звільняли українські міста Донеччини і Луганщини, захищаючи територіальну цілісність України.

Організатори виставки: Український інститут національної пам’яті, УНІА «Укрінформ».

Над виставкою працювали: Аліна Карбан, Петро Бей, Роман Кулик, Владислав Куценко, Зоя Бойченко.

Фотографи: Дмитро Смольєнко, В'ячеслав Мадієвський, Маркіян Лисейко, Олексій Сурков.

Художник: Нікіта Тітов.

Дизайн: Ганна Беркутова.

Цього дня, о 12:00, у приміщення УНІА «Укрінформ» відбудеться прес-конференція до 5-річчя звільнення міст сходу України. На заході Український інститут національної пам’яті презентує програму заходів та соціальну інформаційну кампанію. Запрошені учасники також розкажуть про те, чому важливо пам'ятати про війну та наслідки окупації.

Довідка 

У лютому 2014 року розпочалася російсько-українська війна. Агресія путінської Росії стартувала з окупації та анексії Криму, невдалої спроби запуску проєкту «Новоросія», масованих артилерійських обстрілів з території Російської Федерації та відкритим вторгненням російської регулярної армії на сході України. Приблизне число жертв в Україні від бойових дій оцінюють від 30 до 35 тисяч. Із них – понад 7 тисяч загиблих (цивільних і українських військових). Майже 1,5 мільйона мешканців Сходу України вимушено залишили домівки. Знищено інфраструктуру окупованих регіонів, 27% промислового потенціалу Донбасу незаконно переміщено до Росії.

Для більшості громадян України напад Росії став шоком. І в колективній пам’яті українців літо 2014-го року найсильніше запам’яталось трагічними втратами українського війська під час боїв за Іловайськ та вздовж українсько-російського кордону. Але влітку 2014-го року українські військові здобули і низку важливих перемог, які не дали окупантам повністю захопити навіть Донецьку та Луганську області. 

5 років тому були звільнені ключові міста Донецької області: Лиман (4 червня 2014 року), Маріуполь (13 червня 2014 року), Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка та Костянтинівка (5 липня 2014 року), Бахмут (6 липня 2014 року), Торецьк (21 липня 2014 року), Авдіївка (30 липня 2014 року), Красногорівка (1 серпня 2014 року), Мар’їнка (5 серпня 2014 року), та Луганської області: Рубіжне (21 липня 2014 року),  Севєродонецьк (22 липня 2014 року), Лисичанськ (24 липня 2014 року).

Війна загострила питання консолідації української нації як запоруки національної безпеки. Активний наступ військ РФ на території України вдалося зупинити завдяки спільним зусиллям українців, які стали на захист держави у лавах Збройних Сил України, Національної гвардії України, добровольчих формувань та масового волонтерського руху.

Сьогодні російсько-українська війна на Сході України триває. З різною інтенсивністю, яка неспівставна з бойовими діями 2014–2015 років, але вона не зникла з порядку денного України та світу. 

Вертаємо своє!