УІНП взяв участь у фестивалі «День української державності на Почайній»

УІНП взяв участь у фестивалі «День української державності на Почайній»

19 липня в Оболонському районі столиці відбувся захід «День української державності на Почайній», партнером якого виступив Український інститут національної пам’яті. В рамках фестивалю пройшла презентація видань УІНП та історичний лекторій з розвінчування міфів російської пропаганди.

Подія відбулася на набережній Йорданського озера, яке входить до водної системи історичної річки Почайна, у водах якої, згідно літопису, відбувалося хрещення киян у 988 році. Саме цей символічний акт утвердження Русі серед інших європейських християнських держав став основою для запровадження Дня української державності.

«Русь була могутньою середньовічною державою, яка не поступалася іншим європейським державам. Не випадково і Володимир Великий, і Ярослав Мудрий укладали династичні шлюби своїх дітей практично з усією тогочасною Європою. Київ – це наша історія, наш спадок. Не випадково РФ уже кілька століть працює над тим, щоб забрати у нас нашу історію: підтасовує історичні документи, переписує підручники, привласнила назву, краде культурні цінності. А тепер, під час війни та повномасштабного вторгнення, займається крадіжкою наших дітей. Але можна вкрасти ікону Вишгородської Божої матері й назвати її Казанською, можна вивезти фреску Дмитра Солунського з Михайлівського Золотоверхого собору в Третьяковку і не повернути, але не можна вкрасти наш Київ, ці пагорби, річку Почайну. Це наша історія, і ми боремося не лише за нашу державу, але і за наш історичний спадок. Ми повертаємо своє», – зазначив на відкритті фестивалю Голова Українського інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров.

Учасників та гостей заходу зі святом привітали Голова Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації Кирило Фесик та заступник начальника Київської міської військової адміністрації Ігор Рева. Також відбулося освячення вод озера Йорданське священством двох християнських церков: УГКЦ та ПЦУ. Очолив таїнство митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко.

В межах фестивалю Український інститут національної пам’яті провів презентацію своїх видань, зокрема, книги «Без ротації», комплекта брошур «Фактор боротьби» та інших видавничих проєктів, створених на основі банерних виставок УІНП. Частина книг була подарована учасникам заходу, а решта передана до бібліотек району.

Також співробітниця відділу популяризаційної роботи УІНП Наталія Позняк-Хоменко провела лекцію про виникнення міфів російської пропаганди. Центральними прикладами стали одні з основних державотворчих російських міфологем  – міфи про «славу русского оружія» і Олександра Невського як «захисника руських земель».

«Сьогодні Україна відроджує свою справжню історію, прибираючи наслідки багаторічної московської пропаганди. Люди все більше цікавляться фактами, які були доступні вузькому колу науковців. І в цьому процесі Український інститут національної пам’яті відіграє значну роль, його напрацювання  треба виносити на широкий загал, різні заходи, де про реальні історичні факти і навпаки, міфи та перекручування можуть дізнатись звичайні громадяни», – коментує історичний лекторій голова ГО «ГР "Почайна"» Анабелла Моріна.

Організатором фестивалю виступила Громадська організація «Громадський рух "Почайна"», яка з 2016 року проводить в Києві різні заходи до Дня Хрещення Русі-України, а з 2021 року, разом із Відділом культури Оболонської РДА, і до Дня української державності.