24 травня, 17:00, Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану, Київ.
25 травня виповнюється 70 років, як у таборах радянського ГУЛАГу в Норильську розпочалося повстання вʼязнів. Через два місяці, 19 липня 1953-го, повстали також вʼязні у Воркуті.
Люди, увʼязнені радянським тоталітаризмом з політичних мотивів, у найбільш нелюдських умовах спромоглися на протест проти системи пригноблення. Вони апелювали до людської гідності та обʼєднували довкола спротиву тоталітарній машині людей різних національностей.
Українці відіграли у повстаннях знакову роль – вони були їх ініціаторами та активними учасниками.
Попри це, значення тих подій досі мало відоме широкому загалу навіть в Україні. По суті повстання сприяли демонтажу системи ГУЛАГу, яка, бувши побудованою на рабській праці увʼязнених, відігравала в часи Сталіна ключову роль у радянській економіці. Є й інші особливості повстань, які належить обговорювати та усвідомлювати, – ненасильницький спротив, акцент на правах людини, єднання людей різних націй – і це в найбільш людиноненависницькому, ізольованому від світу, сповненому насилля середовищі!
Запрошуємо журналістів, представників влади та громадських організацій, всіх, кому цікава тема, на міжнародну публічну зустріч, яка покликана вшанувати памʼять учасників повстань та сприяти поширенню знання про ті події.
У зустрічі візьмуть участь:
представники парламентів та урядових інституцій України й Литви:
дослідники теми з України, Казахстану, Японії:
а також ті, хто мав безпосередній досвід спілкування з учасниками Норильського та Воркутинського повстань:
Модеруватиме зустріч Мрідула Гош, викладачка Києво-Могилянської академії, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку.
Зустріч відбудеться напередодні Міжнародного дня героїв боротьби з тоталітаризмом, запровадженого Європарламентом.
24 травня, початок о 17:00.
Локація: Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану (Київ, Майдан Незалежності, 18/2, Будинок профспілок, другий поверх).
Щоб відвідати зустріч офлайн, необхідна реєстрація за посиланням.
Подія також транслюватиметься наживо на ютуб-каналі УІНП та офіційних сторінках УІНП, Інформаційно-виставкового центру Музею Майдану та Національного музею Революції Гідності у фейсбуці.
Організатори: Український інститут національної памʼяті, Національний музей Революції Гідності, Архів національної памʼяті, Києво-Могилянська академія.