Виставка «Подорож невідомим Кримом» розповідає про маловідомих діячів кримськотатарської культури, татарські міста та поселення, які ми звикли сприймати як суто «російські та радянські», та про унікальне кримськотатарське мистецтво.
Створення виставки було ініціативою громадської організації «Егрідал», яку підтримав Український інститут національної пам'яті.
20 банерів розділені на дві частини: одна з них присвячена біографії відомих кримськотатарських письменників, поетів та державних діячів, а інша – історії населених пунктів, пов’язаних з ними. Так, виставка знайомить із постатями організаторів першого Курултаю Номана Челебіджіхана та Джафера Сейдамета, просвітника Ісмаїла Гаспринського, письменників Усеїна Шаміля Тохтаргази, Бекіра Чобан-заде, Шевкія Бекторе, Дженгіза Дагджі, драматурга Умера Іпчі та інших діячів кримськотатарської культури. Окремі банери присвячені традиціям кримськотатарського народу: побуту, одягу, народним ремеслам, родовому знаку ханів Гереїв – тамзі, яка зображена на кримськотатарському прапорі.
Особливістю виставки є те, що вона знайомить з історичними назвами добре відомих населених пунктів Криму. Так, тут є спогад про середньовічну Кафу, яку ми знаємо як Феодосію, знаменитий Гьозлев (Євпаторію) – єдине місто, що зберегло середньовічну забудову, історичні Карасубазар, Бахчисарай, Кизилташ, Авджикой, Коккоз, Гурзуф.
Уперше виставка відкрилася на нових виставкових конструкціях Українського інституту національної пам'яті на Контрактовій площі в Києві 5 серпня 2020 року. Репортаж із відкриття за посиланням.
Завантажити електронний варіант у високій якості можна тут.