На Поліссі встановили пам’ятний хрест генерал-хорунжому УПА Івану Трейку

На Поліссі встановили пам’ятний хрест генерал-хорунжому УПА Івану Трейку

18 липня 2020 року в лісовому масиві між селами Городниця Житомирської області та Сторожів Рівненської області встановили пам’ятний хрест на честь генерал-хорунжого УПА Івана Трейка. Локація символічна, адже це місце загибелі Івана Трейка в бою з каральним спецпідрозділом НКВД 18 липня 1945 року.

Відкриття організував новоград-волинський осередок Всеукраїнського братства ОУН-УПА імені Романа Шухевича. Пам’ятник встановили за фінансової підтримки жертводавців з усієї України. У заході взяли участь представники місцевої влади, політики, громадські активісти, а також начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко.

«Іван Трейко – це людина епохи боротьби за державну незалежність України. Постать, яка належить до незаслужено забутих діячів української історії», – зазначив у своєму виступі на офіційному відкритті пам’ятника Богдан Галайко.

Іван Демидович Трейко народився 1898 року в селі Старостинці (зараз –Погребищенський район Вінницької області). Учасник Першої світової війни. З 1919 року брав участь у Визвольних змаганнях на боці УНР. Більшовики вбили його першу дружину, а згодом поранили й другу. Повстанську боротьбу з «червоними» вів на території південно-західної Київщини, Вінниччини, Житомирщини до 1925 року.

Як свідчив сотник Армії УНР Яків Гальчевський: «Його способи боротьби з червоними були оригінальні, відмінні від тактики інших отаманів. Іван Трейко був для червоних несхопний тому, що на терені кількох повітів (Сквира, Тараща, Біла Церква) мав велику конспіративну сітку. Збере своїх людей, зробить, було, напад на якийсь комуністичний об’єкт, козаків розпустить, а червоні попадають у порожнечу, шукаючи відділу отамана Трейка. Коли все перетреться, небезпека минеться, подія призабувається, то Трейко, було, знов вибирає місце удару, хитро реалізуючи задум… Така тактика зробила Трейка на Київщині дуже популярним і грізним для комуністів».

З 1925 року поселився у селі Самостріли на Рівненщині, яке у той період було територією Польщі. Тоді ж служив у розвідці Армії УНР. У 1927 році агент радянських спецслужб здійснив невдалий замах на Івана Трейка.

Після початку німецько-радянської війни (1941-1945) Трейко долучився до діяльності українського визвольного руху. З 1941 року – член штабу «Поліської Січі» отамана Тараса Бульби-Боровця. 1942 року у місті Холм його арештувало гестапо. У 1943 році разом з дружиною стали бійцями Української повстанської армії. Завдяки своєму військовому досвіду викладав у старшинській школі УПА. Згодом очолював розвідку воєнних округ «Заграва» і «Тютюнник» «УПА-Північ», що діяли на Житомирщині та Київщині.

Загинув у бою з відділом НКВД 18 липня 1945 року у Майданському лісі між Сторожевим і Городницею. Посмертно удостоєний звання генерал-хорунжого УПА.

Фото: АрміяInform