Скульптурна композиція, розташована на Європейській площі, з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем була складовою так званого меморіалу борців за совєтську владу та символом епохи комуністичного тоталітарного режиму. Рішення про її усунення з центру міста ухвалив виконком Вінницької міської ради на минулому тижні, повідомив телеграм-канал Вінницької міської ради.
Пам'ятник пов'язували з перемогою у Другій світовій війні, проте перші колективні захоронення на цьому місці більшовиків та їхніх прихильників, які воювали проти Армії Української Народної Республіки, відбувалися упродовж 1919–1922 років. Лише з 1958 року на меморіал із кладовищ Вінниці та Вінниччини почали перепоховувати прах учасників подій Другої світової війни. Відтоді офіційна назва цього місця була «Меморіал борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни». Офіційно сам пам’ятник відкрили 7 листопада 1977 року з нагоди 60-ї річниці більшовицького перевороту – так званої «Великої Жовтневої Соціалістичної революції».
Рішенню демонтувати скульптуру, зокрема, передувало обговорення Радою з питань історії, культурної спадщини та топоніміки при Вінницькому міському голові необхідності усунення ворожих символів. До обговорення долучилися співробітники Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті. Начальник відділу Богдан Галайко, який є членом ради і раніше неодноразово звертався з пропозиціями щодо усунення цієї символіки, взяв участь в обговоренні та підтримав рішення.
Фігури будьонівця, червоногвардійця та червоноармійця Дирекція парків та дозвілля територіальної громади, на балансі якої перебувала скульптурна композиція, передала на відповідальне зберігання Історико-меморіальному комплексу пам’яті жертв нацизму – філії Вінницького обласного краєзнавчого музею.