З 29 жовтня в головному читальному залі Одеської національної наукової бібліотеки відкрита виставка Українського інституту національної пам’яті «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму».
Виставка присвячена археологам, які досліджували історію України і зробили значні наукові відкриття, що доводили самобутність українців як нації з глибоким історичний корінням. Але саме за це вони потрапили під невмолиме жорно радянських репресій, які проявлялися у створенні несприятливих для роботи й життя умов, забороні займатися професійною діяльністю, переслідуваннях за етнічною приналежністю чи за політичним мотивами, ув’язненні, ізоляції в психіатричних лікарнях, таборах та фізичному знищенні.
Автори виставки висвітлили долю лише 19 вчених, серед яких такі світочі української науки як Федір Вовк, Дмитро Яворницький, Олекса Новаківський, Микола Макаренко, Данило Щербаківський та ін. Насправді ж жертвами радянського тоталітаризму стало набагато більше вчених-археологів та істориків.
«Ці люди, яких ви бачите, як ідейні українофіли, так і не дуже, постраждали лише через те, що знали справжню історію. Археологія — це унікальна наука, яка дає українцям не лише права і аргументи для виживання та руху вперед, а й можливість зрозуміти самих себе. І щоб це розуміння не настало, нищили не тільки археологів, а й багатьох істориків і письменників. Вони знищували цілий науковий прошарок, який міг би хоч на крихту відокремити нас від “єдиного русского народа”. Росіяни досі сприймають “русскость” як поєднання великоросів, малоросів і білорусів, як один народ. А як же тоді один із цих “недонародів” має власних князів, власну історію, власні археологічні культури?», – зазначив на відкритті представник Першого міжрегіонального територіального відділу УІНП Олександр Городілов.
На відкритті виставки також виступили генеральний директор ОННБ Ірина Бірюкова, декан факультету історії та філософії ОНУ імені Мечникова, голова правління Одеської обласної організації Національної спілки краєзнавців України В'ячеслав Кушнір та директор Одеського археологічного музею НАН України Ігор Піструїл.
Виставка «Наказано не знати: українські археологи в лещатах тоталітаризму» – спільний проєкт великого авторського колективу провідних науковців з різних наукових та музейних установ. При підготовці виставки були досліджені матеріали 20 українських і зарубіжних архівів, зокрема Польщі та США.
В Одесі виставка експонуватиметься до 20 листопада.
Раніше з цією виставкою можна було ознайомитися в Києві на Контрактовій площі, а також в приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Котляревського та в Миколаївському музеї суднобудування і флоту.
Ознайомити з електронним варіантом виставки можна за посиланням.